Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w USA: wkład Polaków w codzienne życie Amerykanów na przestrzeni dziejów

0
375
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Z danych ostatniego spisu ludności wynika, że w powiecie Cook w mieszka 900 tysięcy osób, które przyznają się do polskiego pochodzenia. Każdego października w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Miesiąc Dziedzictwa Polskiego. Jest to czas na refleksję nad wkładem Polaków w codzienne życie Amerykanów na przestrzeni dziejów. Artykuł Aurelii Pucinski, córki byłego amerykańskiego kongresmena Romana Pucinskiego z Chicago, na temat osiągnięć Polaków w USA i na całym świecie ukazał się we wtorkowym wydaniu Chicago Sun-Times. 

Autorka przypomniała o pierwszych polskich imigrantach, którzy dotarli do kolonii w Wirginii w 1619 roku, przywożąc ze sobą zasady ludzkiej godności,  prawa do głosowania i posiadania ziemi. W zdobyciu niepodległości Stanów Zjednoczonych pomogli Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko. Ten ostatni pozostawił testament, w którym oddał cały swój majątek na wykup niewolników i ich edukację. 

Ilekroć spoglądamy w niebo, nie możemy nie dostrzec naszego Układu Słonecznego, opisanego po raz pierwszy przez polskiego astronoma Mikołaja Kopernika – pisze Auleria Puciński i kontynuuje…

Fryderyk Chopin podarował nam kompozycje, które wciąż przywołują piękno złożonej muzyki, i które były inspiracją do powstania przebojów takich jak „Till the End of Time” czy „Could it be Magic?”.

Ralph Modjeski to jeden z największych budowniczych mostów w USA – m.in. San Francisco Bay Bridge i Detroit-Windsor Bridge. Podczas II wojny światowej polscy matematycy Marian Rejewski, Jerzy Rosycki i Henryk Zygalski jako pierwsi złamali niemiecki kod Enigmy, a Henry Magnuski, pracując dla Motoroli, wynalazł pierwsze „mobilne walkie-talkie”.

Wszystkich nas inspiruje zaangażowanie uhonorowanej w Yad Vashem Ireny Sendlerowej za jej pracę na rzecz ratowania Żydów przed nazistami podczas II wojny światowej.

Zdjęcia rentgenowskie to zasługa pracy Marii Skłodowskiej Curie, polskiej fizyk i chemik, która odkryła rad. 

Aurelia Pucinski przypomina, że także teraz Amerykanie polskiego pochodzenia kształtują życie tego kraju. Martha Stewart prezentuje świetne przepisy polskiej kuchni, AJ Pierzyński był ulubieńcem kibiców kiedy Chicago White Sox zdobywało w 2005 roku tytuł mistrzów MLB,  Stephanie Kwolek opracowała kevlar, polimer, który wykorzystywany jest w kamizelkach kuloodpornych i chroni życie funkcjonariuszy różnych służb na całym świecie, Paul Baran był pionierem Internetu, Edward Rosiński był współtwórcą procesu, dzięki któremu możliwa jest produkcja benzyny, Tadeusz Sendzimir (oryginalnie Sędzimir) zwany „Edisonem metarulgii”, znany jest jako wynalazca produkcji stali, Steve Wozniak, był współzałożycielem firmy Apple, tworząc wraz ze swoim przyjacielem Stevem Jobsem pierwsze nowoczesne komputery osobiste i mój osobisty faworyt, czyli mój ojciec, były Kongresmen USA i radny Chicago Roman Puciński, bez którego nie mielibyśmy dzisiaj „czarnych skrzynek” w samolotach.

W świecie amerykańskiej rozrywki pamiętamy o wykonawcach polskiego pochodzenia takich jak: Billy Wilder, Stephanie Powers, Lauren Bacall, Nina Siemaszko, Casey Siemaszko, Jonathan Lipnicki, Samuel Goldwyn, Bobby Vinton, Marilu Henner, Loretta Swit, John Krasiński, Leelee Sobieski, Christine Baranski , Jerry O’Connell, Jared Padalecki oraz duet reżyserski producencki i pisarski Lana Lilly Wachowski z Chicago.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o największym Polaku w historii świata Papieżu Janie Pawle II, który przewodził światu w dążeniu do obalenia Muru Berlińskiego, uwalniając w ten sposób miliony ludzi od tyranii komunizmu.

„W październiku każdego roku doceniamy i jesteśmy wdzięczni za wkład tych, którzy dzielą z nami polskie dziedzictwo” – napisała na koniec Aurelia Pucinski.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!