USA: gen. Milley: Afganistan to strategiczna porażka USA

0
408
gen. Miley
Fot. USA Today
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Szef połączonych sztabów Sił zbrojnych USA generał Mike Milley wyraził przekonanie, że dwudziestoletnia wojna w Afganistanie okazała się strategiczną porażką Stanów Zjednoczonych. Podczas przesłuchań w Senacie generał Milley powiedział, że rekomendował pozostawienie w Afganistanie co najmniej 2 i pół tysiąca żołnierzy.

Generał Milley powiedział, że jeszcze w ubiegłym roku opowiadał się za pozostawieniem w Afganistanie kilku tysięcy żołnierzy.
“Od jesieni ubiegłego roku i przez cały pozostały okres uważałem, że należy utrzymać tam 2,5 tysiąca żołnierzy i że liczba ta może podskoczyć do 3,5 tysiąca” – mówił generał.

Nie chciał jednak zdradzić przebiegu rozmów z Joe Bidenem i ujawnić, jakiej rekomendacji ostatecznie udzielił prezydentowi.
Szef Centralnego Dowództwa generał Frank McKenzie powiedział, że jesienią ubiegłego roku rekomendował pozostawienie w Afganistanie 4,5 tysiąca żołnierzy mimo porozumienia z Talibami zawartego przez poprzednią administrację o całkowitym wycofaniu wojsk USA. Pytany, czy operację ewakuacji z Afganistanu można nazwać sukcesem, generał Milley odpowiedział, że był logistyczny sukces, ale strategiczna porażka. Później sprecyzował, że mówiąc o strategicznej porażce, miał na myśli całą dwudziestoletnią wojnę.

Podczas briefingu w Białym Domu dziennikarze przypomnieli, że w wywiadzie dla telewizji ABC Joe Biden zaprzeczał, by dowódcy rekomendowali mu pozostawienie w Afganistanie kilku tysięcy żołnierzy. Rzeczniczka prezydenta Jen Psaki odpowiedziała, że w tym samym wywiadzie mówił on, że opinie jego doradców były podzielone. Podkreśliła też, że to do prezydenta ostatecznie należy podejmowanie decyzji o kontynuowaniu lub zakończeniu operacji militarnych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!