USA: L. Austin broni operacji afgańskiej

0
459
Lloyd Austin
Fot. NYT
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin broni sposobu przeprowadzenia misji ewakuacji cywilów i wycofywania wojsk amerykańskich z Afganistanu. Podczas przesłuchań w Senacie Austin przyznał jednak, że szybki upadek afgańskich sił zbrojnych był zaskoczeniem dla Pentagonu.

Lloyd Austin powiedział, że amerykańskie wojska były przygotowane na ewakuację 80 tysięcy osób, a ewakuowały ponad 120 tysięcy. “To była największa operacja powietrznej ewakuacji w historii USA i została przeprowadzona w 17 dni” – mówił. Szef Pentagonu stwierdził, że obecna administracja miała związane ręce porozumieniami z Doha zawartymi przez poprzedni rząd i stanęła przed wyborem: wycofanie wojsk albo eskalacja wojny. “Pozostanie dłużej byłoby jeszcze bardziej niebezpieczne dla naszych żołnierzy, a nie zwiększyłoby znacząco liczby ewakuowanych” – argumentował sekretarz obrony.

Austin powiedział też, że wydarzenia w Afganistanie rodzą pytania o to czy USA nie przeceniły możliwości zbudowania skutecznych sił zbrojnych, policji i instytucji rządowych. “Fakt, że afgańska armia, którą szkoliliśmy, poddała się bez jednego wystrzału zaskoczyło nas i nieuczciwe byłoby twierdzenie, że stało się inaczej” – mówił Austin. Szef Pentagonu powiedział tez, że sposób zakończenia wojny w Afganistanie nie przekreśla ofiarności amerykańskich żołnierzy. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!