Pfizer: koncern informuje, że szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna dla dzieci między 5 a 11 rokiem życia

0
445
szczepionka
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Koncerny Pfizer i BioNTech poinformowały, że ich szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna dla dzieci między 5. a 11. rokiem życia. Teraz producenci wystąpią o jej zatwierdzenie dla tej grupy wiekowej przez światowe organy regulacyjne. 

Dzieci między 5. a 11. rokiem życia w grupie próbnej otrzymały dwie dawki po 10 mikrogramów w odstępie 21 dni. Dla porównania, osoby dorosłe otrzymują 30 mikrogramów. Pfizer i BioNTech przekazały w oświadczeniu, że podano mniejszą dawkę ze względu na bezpieczeństwo, tolerancję i immunogenność w tej grupie wiekowej. Według koncernów, preparat był dobrze tolerowany i powodował “silną neutralizującą odpowiedź przeciwciał”.  

Koncerny poinformowały, że skutki uboczne w tej grupie wiekowej były “ogólnie porównywalne do tych obserwowanych u uczestników w wieku od 16 do 25 lat”. Do najczęściej zgłaszanych odczynów poszczepiennych należały: ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, jak również ból głowy, dreszcze i gorączka.

Pfizer i BioNTech prowadzą również testy szczepionki na dzieciach od sześciu miesięcy do dwóch lat oraz na dzieciach w wieku od dwóch do pięciu lat. Jak poinformowały firmy, wstępne wyniki tych badań spodziewane są w ostatnim kwartale tego roku. 

Do badań prowadzonych przez Pfizer i BioNTech w USA, Finlandii, Polsce i Hiszpanii zgłosiło się 4,5 tysiąca dzieci w wieku od sześciu miesięcy do 11 lat.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!