USA: Polka wspomina ataki z 11 września

0
433
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Stany Zjednoczone przygotowują się do obchodów rocznicy zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Główne uroczystości odbędą się jutro w Nowym Jorku przy pomniku ofiar. Wśród uczestników tragicznych zdarzeń sprzed 20 lat była mieszkająca w USA Polka – Leokadia Głogowska, która w momencie ataków znajdowała się na 82 piętrze północnej wieży World Trade Center i przeżyła zamach.

Przed 20. rocznicą Leokadia Głogowska odwiedziła miejsce pamięci ofiar zamachów, wśród których jest trójka jej kolegów. „To jest dla mnie cmentarz” – mówiła wskazując na dwa pomniki w formie basenów zlokalizowane w miejscu, gdzie stały wieże World Trade Center. Na otaczających je płytach wyrytych jest prawie 3 tysiące nazwisk zabitych. Mimo tragicznych wydarzeń z 2001 roku Leokadia Głogowska stara się przywoływać pozytywne momenty. „Mąż mnie przed wejściem pocałował i powiedział, żebym uważała na siebie. Mógł to być ostatni pocałunek” – mówi.

Przypomina też piękny widok z okna, jaki zapamiętała tuż przed zamachem, odważne zachowanie kolegi z biura, który zarządził ewakuację oraz wzajemną życzliwość i pomoc uciekających. Ocierając się o śmierć pani Leokadia zrozumiała co jest najważniejsze w życiu. Poczuła to, gdy po tragicznych przejściach spotkała męża i syna. „Wreszcie byliśmy razem jako rodzina. Zdaliśmy sobie wtedy sprawę, jak ważne jest nasze życie i jak ważna jest miłość każdego z nas. Czasami człowiek się rani głupotami. Ten dzień to była lekcja pokory ” – podkreśla. Pani Leokadia, która jest osobą głęboko wierzącą, mówi, że wydarzenia z 11 września umocniły ją w wierze, a religia pomogła przetrwać trudne chwile. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!