USA: Nowy Jork – wspomnienia świadków zamachów z 11 września

0
466
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Nowy Jork przygotowuje się do uroczystości związanych z 20. rocznicą ataków terrorystycznych na World Trade Center. W sobotę miną dwie dekady od czasu, gdy porwane przez Al Kaidę samoloty wbiły się w wieże najwyższych budynków w mieście. 
Po 20 latach wspomnienia świadków tamtych wydarzeń zebrał w swojej książce amerykański dziennikarz i historyk Garrett Graff. “Jedyny samolot na niebie” to historia 11 września 2001 roku, opowiedziana przez ocalonych z World Trade Center, dziennikarzy, pracowników kontroli lotów oraz ówczesnych polityków. 

Autor książki Garrett Graff podkreśla w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia do Nowego Jorku, że chciał przede wszystkim pokazać emocje ludzi. Jak mówi, to także świadectwo tego, jak bezbronna była tego dnia Ameryka. “Dla mnie niezwykle fascynujące jest te 17 minut od momentu, w którym pierwszy samolot uderzył w wieżę, do momentu, aż w World Trade Center wbił się drugi samolot” – mówi autor. “Gdy rozbił się pierwszy samolot, wszyscy zaraz wrócili do swoich obowiązków. Prezydent USA pojechał do szkoły podstawowej na Florydzie, żeby czytać dzieciom książki. Dopiero po drugim samolocie o 9.03 zdaliśmy sobie sprawę, że jest to atak terrorystyczny wymierzony w Amerykę” – dodaje dziennikarz.

Garret Graff podkreśla też, że historia 11 września jest historią drobnych decyzji, które zaważyły o życiu lub śmierci wielu ludzi. “Szef kuchni z restauracji Windows on the World, która znajdowała się na samej górze północnej wieży, po drodze do pracy wszedł na chwilę do optyka w lobby budynku, by kupić sobie nowe okulary. Gdyby tego nie zrobił, to pewnie wsiadłby do windy, pojechał na górę do restauracji i zginął wraz z dziesiątkami swoich kolegów. Ale tego poranka kupił nowe okulary i przeżył. A 70 jego kolegów zginęło” – dodaje amerykański historyk.

Książka “Jedyny samolot na niebie” ukazała się nakładem wydawnictwa SQN.
11 września 2001 roku w zamachach w Nowym Jorku, Waszyngtonie i w Pensylwanii, gdzie spadł ostatni porwany przez Al Kaidę samolot, zginęło niemal 3 tysiące osób.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!