USA: zakończono sześcioletnie dochodzenie ws. korupcji w organizacjach światowej piłki nożnej

0
232
Fot. Fifa.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

We wtorek zakończyło się sześcioletnie dochodzenie w sprawie korupcji w wielu organizacjach światowej piłki nożnej. Amerykański Departament Sprawiedliwości przyznał Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej – FIFA, Konfederacji Piłki Nożnej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów – CONCACAF oraz Południowoamerykańskiej Konfederacji Piłki Nożnej CONMEBOL, łącznie 201 milionów dolarów odszkodowania. Departament Sprawiedliwości ustalił, że organizacje te były ofiarami trwającej od dziesięcioleci korupcji.

„Cieszę się, że pieniądze, które zostały nielegalnie wyprowadzone z futbolu, wracają i będą mogły być wykorzystane na właściwe cele” – powiedział prezydent FIFA Gianni Infantino. 

Według Departamentu Sprawiedliwości w nielegalny proceder zaangażowanych było ponad 50 osób i korporacji z ponad 20 krajów. Łapówki wręczane były przez firmy zajmujące się marketingiem sportowym urzędnikom piłkarskim w zamian za prawa medialne i marketingowe do różnych turniejów i imprez piłkarskich.

FIFA, CONCACAF i CONMEBOL przekażą otrzymane pieniądze do nowo utworzonego funduszu World Football Remission Fund, fundacji FIFA oferującej młodzieży uczestnictwo w programach piłkarskich, pomoc społeczną i inne cele humanitarne.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

spotify-podcast-badge-blk-grn-165x40-copy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!