Amerykańska firma Discovery zapowiada kroki prawne w sprawie przyjętych przez polski Sejm zmian ustawy medialnej oraz braku przedłużenia koncesji TVN24. Koncern wystosował oświadczenie nazywając działania polskich władz “szkodliwymi”. W komunikacie powołując się na zapisy Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA, który sporządzono w Waszyngtonie dnia 21 marca 1990 r. zarzucono polskim władzom “działania dyskryminujące i naruszające interesy Discovery”. Pismo zostało przesłane prezydentowi Andrzejowi Dudzie.
“W przyjętym kształcie ustawa jest aktem ograniczającym niezależność i wolność mediów, mającym na celu osłabienie największej niezależnej grupy medialnej, będącej jednocześnie największą inwestycją amerykańską w Polsce.
Od wielu lat obecna polska administracja dopuszcza się niesprawiedliwych ataków na kanały grupy TVN Discovery, szczególnie wobec kanału informacyjnego TVN24. Ataki te godzą w niezależność mediów i są bezpośrednim naruszeniem chronionej prawnie wolności słowa.” – brzmi fragment komunikatu.
Autorzy dokumentu napisali też, że “priorytetem dla Discovery jest porozumienie z polskimi władzami”. Jeżeli do niego nie dojdzie, będą domagali się od Polski odszkodowania za naruszenia postanowień Traktatu. W komunikacie zacytowano wypowiedź prezydenta Discovery International JB Perrette’a:
“Discovery z sukcesem działa i inwestuje w Polsce od prawie 25 lat, co czyni nas obecnie jednym z największych międzynarodowych inwestorów i pracodawców w tym kraju. Szkodliwe i dyskryminujące działania polskiego rządu nie pozostawiają nam jednak innego wyjścia, jak prawdopodobne rozpoczęcie postępowania arbitrażowego. Jesteśmy głęboko zaangażowani w ochronę naszych inwestycji i pracowników w Polsce, także poprzez obronę niezależności mediów i swobody wypowiedzi. Inwestycje Discovery są chronione prawnie na mocy traktatu dwustronnego. Skutkiem przyjętej przez Sejm RP ustawy będzie osłabienie poziomu amerykańskich i europejskich inwestycji w Polsce, dlatego będziemy z pełną determinacją bronić naszych praw.”
Sejm przyjął wczoraj nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zmienia zasady przyznawania koncesji medialnej dla nadawców z udziałem kapitału zagranicznego. Po zmianie koncesję będzie mógł otrzymać jedynie podmiot, którego siedziba znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego i który jest niezależny od osób, instytucji i firm spoza tego obszaru. Jednocześnie na dzisiejszym posiedzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie porozumiała się w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24. Wygasa ona za miesiąc.
Pełna treść komunikatu:
https://corporate.discovery.com/discovery-newsroom/discovery-inc-to-charge-the-government-of-poland-with-violations-to-the-us-poland-bilateral-investment-treaty/?fbclid=IwAR0M1RlNBQp2FpnRZEHgUmor6rAC331uoNsVKRIzrpJDhQo1Zmp4cHj5q7g
KOMENTARZE