USA: list senatorów do prezydenta RP Andrzeja Dudy

0
771
usa polska
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Amerykańscy senatorowie Marco Rubio (R-Floryda), Tammy Baldwin (D-Wisconsin), James Lankford (R-Oklahoma) i Jacky Rosen (D-Nevada) wystosowali ponadpartyjny list do prezydenta RP Andrzeja Dudy, przedstawiając swoje obawy w związku ustawą, która uniemożliwiłaby ofiarom Holokaustu i ich rodzinom dochodzenie roszczeń o restytucję lub rekompensatę za mienie skradzione przez nazistowskie Niemcy lub komunistyczny rząd w Polsce. 

Senatorowie apelują do Andrzeja Dudy, by polski prezydent doprowadził do wycofania noweli Kodeksu postępowania administracyjnego lub ją zawetował. Podkreślają także, że Polska jest kustoszem, dbającym o miejsca pamięci o Holokauście i „a demokracja w naszym kraju stanowi silny wyznacznik dla stałego zobowiązania Polski na rzecz praworządności i praw człowieka”. „Z tych powodów uważamy, że uchwalenie zmian w prawie  byłoby krokiem wstecz w staraniach Warszawy o naprawienie krzywd wyrządzonych Polsce. Podzielamy pogląd, że Polska nie powinna ponosić odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistów i komunistów, wierzymy także, że jest teraz okazja by Polska zademonstrowała swoje zaangażowanie w dążeniu do uzyskania sprawiedliwości dla ofiar tych ohydnych zbrodni” – napisali senatorowie. Pod listem podpisało się 9 demokratów i 3 republikanów. 

Wcześniej przeciwko noweli gwałtownie protestował Izrael.                 

Uchwalona w czerwcu nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego stanowi m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej – np. o odebraniu mienia – niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!