USA: prezydent J. Biden – będziemy wspierać Afganistan

0
500
Joe Biden
Fot. medium.com/Joe Biden
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent USA Joe Biden zadeklarował, że po wycofaniu swoich wojsk z Afganistanu Stany Zjednoczone nadal będą wspierać ten kraj. Amerykański przywódca spotkał się w Białym Domu z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim

Głównym tematem rozmowy prezydentów Stanów Zjednoczonych i Afganistanu była współpraca obu krajów po wycofaniu wojsk amerykańskich, które na mocy decyzji Joe Bidena opuszczą Afganistan przed zbliżającą się 20. rocznicą zamachów z 11 września.
“Decyzja prezydenta Bidena ma historyczny wymiar. Jesteśmy tu, by ją respektować i wspierać” – mówił Aszraf Ghani w Gabinecie Owalnym, dziękując Stanom Zjednoczonym za dotychczasowe wsparcie. Aszraf Ghani oddał też hołd amerykańskim żołnierzom, którzy zginęli lub zostali ranni w Afganistanie.

Joe Biden powiedział, że partnerstwo USA i Afganistanu będzie kontynuowane.

“Nasze wojska się wycofują, ale wsparcie dla Afganistanu się nie kończy – mam na myśli wsparcie militarne, ekonomiczne i polityczne” – mówił Joe Biden. Prezydent USA podkreślił, że przyszłość Afganistanu leży w rękach Afgańczyków.
Równocześnie Biały Dom poinformował, że Stany Zjednoczone nadal będą wspierać finansowo afgańskie wojsko i policję. W przyszłym roku budżetowym Amerykanie przeznaczą na ten cel 3 miliardy 300 milionów dolarów. Kolejne 360 milionów dolarów zostanie przeznaczone na programy rozwojowe.

Stany Zjednoczone przekażą też Afganistanowi trzy miliony dawek szczepionki przeciwko Covid-19.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!