Chiny: pierwsze rozmowy handlowe z nową administracją USA

0
679
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Chiny i Stany Zjednoczone chcą zwiększenia obustronnej wymiany handlowej. Wicepremier Liu He rozmawiał telefonicznie z sekretarz do spraw handlu Katherine Tai. Była to pierwsza od czasu objęcia prezydentury przez Joe Bidena rozmowa tak wysokich rangą urzędników dotycząca relacji handlowych supermocarstw. 

Chińskie ministerstwo handlu uznało rozmowy za „szczerą, pragmatyczną i konstruktywną” wymianę poglądów. Z chińskiego komunikatu wynika, że Chiny i USA wyraziły chęć zwiększenia obustronnej wymiany handlowej oraz zgodziły się na dalsze kontakty w tej materii. 

Katherine Tai przed rozmową, w wywiadzie dla Agencji Reutera poinformowała, że implementacja fazy pierwszej porozumienia handlowego USA i Chin, to tylko część złożonych relacji obu państw. 

Tuż przed pandemią, w styczniu 2020 roku, podpisano porozumienie handlowe. Pekin zobowiązał się wówczas do zwiększenia wartości zakupów amerykańskich produktów o 200 miliardów dolarów w ciągu dwóch lat, w porównaniu do poziomu z 2017 roku. 
Z danych dotyczących wymiany handlowej Chin i USA wynika, że chińskie władze mogą nie wywiązać się ze zobowiązań wynikających z realizacji pierwszej fazy porozumienia handlowego. 

Wybrana na stanowisko ministra handlu w administracji prezydenta Joe Bidena Katherine Tai to pierwsza kobieta i Azjatka na tym stanowisku. Jej znajomość mandaryńskiego była uznawana za atut w przyszłych negocjacjach handlowych z Chinami. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!