Pierwszy w historii lot na obcej planecie maszyny zbudowanej przez człowieka

0
157
mars
Fot. mars.nasa.gov

Na Marsie odbył się pierwszy w historii lot maszyny zbudowanej przez człowieka. To także pierwszy lot na obcej planecie w ogóle. Dokonał tego niewielki dron Ingenuity, który dziś wzniósł się 3 metry nad powierzchnię czerwonej planety.

Choć długość i wysokość lotu nie robi wrażenia to należy pamiętać, że na Marsie panują zupełnie inne warunki niż na Ziemi. Inna gęstość powietrza, inne ciśnienie, brak możliwości zdalnego sterowania ze względu na odległość. Wszystko to składa się na historyczny sukces Ingenuity – mówi astronom, doktor Weronika Śliwa. “To, co jest ciekawe w tym locie to jest to, że w ogóle się odbył. Przypomnijmy, że na Marsie atmosfera jest stukrotnie rzadsza i warunki są zupełnie inne” – powiedziała astronom.

Główną misją maszyny jest zbadanie jak w przyszłości może wyglądać latanie oraz szybowanie nad powierzchnią Marsa. Maszyna ma sprawdzić jak reaguje na podmuchy marsjańskiego wiatru, jak na lot wpływa marsjańska atmosfera oraz przetestować własny system sztucznej inteligencji. “Wszystko po to by w przyszłości wprowadzić poprawki do przyszłym samolotów, które będą wykonywały prace badawczą. To są jego główne zadania” – powiedziała doktor Weronika Śliwa.

Amerykanie wśród części drona Ingenuity umieścili niewielki fragment pierwszego samolotu w historii konstrukcji braci Wright. Ma być to symbol rozpoczęcia nowej ery podboju przestworzy.
Dron Ingenuity trafił na Marsa na pokładzie łazika Perseverance, który wylądował na powierzchni czerwonej planety w lutym.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!