Szef dyplomacji UE – 150 tys rosyjskich żołnierzy przy granicy z Ukrainą i na Krymie

0
151
Ukraina UE
Fot. Atlantic Council

Ponad 150 tysięcy rosyjskich żołnierzy stacjonuje obecnie przy granicy z Ukrainą i na nielegalnie zaanektowanym Krymie – poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Ta sprawa była jednym z kluczowych tematów wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych 27 krajów. 

Szef unijnej dyplomacji powiedział, że nie może przekazać skąd ma informacje o 150 tysiącach rosyjskich żołnierzy wokół Ukrainy i na jej terytorium. „Takie są dane” – mówił Josep Borrell. Dodał, że masowe zwiększanie liczebności rosyjskich wojsk w tym rejonie są niepokojące. „Ryzyko dalszej eskalacji jest oczywiste” – skomentował szef unijnej dyplomacji. Josep Borrell wyraził uznanie dla Ukrainy za powściągliwość w reagowaniu na prowokacje Rosji. Poinformował również, że ministrowie spraw zagranicznych wszystkich 27 krajów ponowili apel do Moskwy o wycofanie wojsk.

Pytany o ewentualne, unijne sankcje za rosyjską agresję, oraz za złe traktowanie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego w kolonii karnej, Josep Borrell odpowiedział, że prace nad restrykcjami jeszcze się nie rozpoczęły, ale że to może się zmienić.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!