Biden: USA wycofają wojska z Afganistanu do 11 września

0
530
USA armia Afganistan
Fot. military.com/Roxana Thompson/U.S. Army
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Joe Biden ogłosił 11 września tego roku ostateczną datą wycofania wojsk amerykańskich z Afganistanu. Podczas wystąpienia w Białym Domu Biden powiedział, że siły USA wykonały swoją misję i nadszedł czas zakończenia najdłuższej wojny w historii Stanów Zjednoczonych.

Joe Biden przypomniał, że wojna w Afganistanie jest najdłuższą w historii Stanów Zjednoczonych i że jest czwartym prezydentem, który sprawuje funkcję podczas jej trwania. „Nie przekażę tej odpowiedzialności piątemu” – zapewnił. Biden przypomniał, że od zabicia Osamy bin Ladena minęła dekada i że al-Kaida została rozbita. Stwierdził też, że zagrożenie terrorystyczne ma obecnie inny charakter niż w przeszłości. „Uznałem, że nadszedł czas zakończyć najdłuższą amerykańską wojnę. Czas by nasi żołnierze powrócili do domu” – oświadczył.

Prezydent USA poinformował, że wycofywanie amerykańskich sił z Afganistanu rozpocznie się 1 maja a zakończy przed 20. rocznicą zamachów terrorystycznych z 11 września. Biden ostrzegł jednak, że w razie potrzeby może użyć sił zbrojnych wobec talibów. „Talibowie powinni wiedzieć, że jeśli zaatakują nas podczas wycofywania obronimy siebie i naszych sojuszników wszystkimi środkami jakimi dysponujemy” – powiedział i podziękował sojusznikom, którzy wspierali USA w misji w Afganistanie.


Joe Biden zapewnił, że mimo wycofania z Afganistanu, gdzie obecnie stacjonuje 3500 Amerykanów, Stany Zjednoczone będą kontynuować walkę z terroryzmem. Prezydent USA poinformował, że rozmawiał telefonicznie z byłym prezydentem George Bushem, którego poinformował o swojej decyzji. Zapewnił też, że USA będą kontynuować działalność humanitarną i dyplomatyczną w Afganistanie.


Po ogłoszeniu decyzji o zakończeniu 11 września misji w Afganistanie Joe Biden udał się na Cmentarz Wojskowy Arlington, gdzie oddał hołd żołnierzom, którzy zginęli podczas amerykańskiej wojny z terroryzmem.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!