Niemcy: szef Pentagonu zapowiada zwiększenie kontyngentu wojsk USA

0
199
Pentagon

Podczas swojej wizyty w Berlinie szef Pentagonu Lloyd Austin potwierdził krążącą wcześniej w mediach informację, że USA rozmieszczą w Niemczech pół tysiąca dodatkowych żołnierzy. Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer nie kryła nadziei na poprawę relacji z Waszyngtonem. 

Szefowa resortu podkreśliła, że dzisiejsza wizyta sekretarza obrony USA jest niedwuznacznie sugerowanym sygnałem ocieplenia wzajemnych stosunków, jej zdaniem wystawionych za prezydentury Donalda Trumpa na ciężką próbę. W ubiegłym roku były gospodarz Białego Domu chciał obniżyć poziom amerykańskiej obecności wojskowej nad Renem, uzasadniając swoją decyzję zbyt niskimi wydatkami Niemiec na obronność. 

Obecny prezydent USA Joe Biden już krótko po objęciu urzędu nie ukrywał, że pokusa zarzucenia planów swojego poprzednika jest zbyt duża, by pozostała jedynie wyborczą retoryką. Ku radości niemieckiej minister obrony Anngret Kramp-Karrenbauer dziś szef Pentagonu Lloyd Austin oświadczył, że decyzja o wycofaniu części kontyngentu została odwołana. Jednocześnie zapowiedział rozmieszczenie w Niemczech dodatkowych 500 żołnierzy.

“To jest wyraźny znak, że łączy nas nadal głęboka więź. Dołożymy wszelkich starań, aby żołnierze oraz ich rodziny znaleźli w Niemczech drugi dom” – zapewniła była szefowa CDU. Kwestią sporną pozostaje finalizacja gazociągu Nord Stream 2, która zdaniem gościa z Waszyngtonu “nie powinna jednak zaszkodzić wzajemnym relacjom”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!