USA o relacjach z Chinami przed spotkaniem na Alasce

0
469
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Stany Zjednoczone uzależniają poprawę relacji z Chinami od normalizacji stosunków tego kraju z Australią. Już w najbliższy czwartek na Alasce dojdzie do pierwszego bezpośredniego spotkania szefów dyplomacji Chin i USA. Podczas rozmów poruszona ma zostać kwestia chińskich reperkusji wobec Australii, po tym jak ten kraj postulował potrzebę niezależnego, międzynarodowego śledztwa w sprawie przyczyn pandemii. 

Kurt Campbell, koordynator ds. Azji w administracji prezydenta Joe Bidena w wywiadzie dla dziennika „The Sydney Morning Herald” zaznaczył, że stosowany przez Chiny wobec Australii „przymus ekonomiczny” będzie jednym z tematów rozmów zbliżającego się spotkania szefów dyplomacji USA i Chin. Już w najbliższy czwartek w drodze powrotnej z rozmów w Tokio i Seulu amerykański sekretarz stanu Antony Blinken w Anchorage na Alasce spotka się po raz pierwszy z szefem chińskiej dyplomacji Wang Yi oraz szefem wydziału zagranicznego chińskiej partii Yang Jiechi. Według słów Campbella, chińskim dyplomatom przekazano już, że USA nie posuną się naprzód w relacjach z Chinami o ile Chiny nie zmienią swojego stanowiska wobec Australii. 

W ubiegłym roku chińskie władze krytycznie przyjęły apele australijskiego rządu o niezależne śledztwo w sprawie przyczyn pandemii. Chiny wstrzymały wówczas import części towarów z Australii, a na inne nałożyły dotkliwe stawki celne. Chińskie władze przekonują, że instrumenty celne nie mają związku z trudną sytuacją polityczną w relacjach obu państw. Stany Zjednoczone działania Chin uznają jednak za stosowanie „przymusu ekonomicznego”, który miałby skłonić rząd w Canberrze do bardziej ugodowej polityki wobec Chin. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!