Korea Pd. porozumiała się z USA w kwestii kosztu baz wojskowych

0
533
USA Korea Południowa
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Korea Południowa porozumiała się z USA w kwestii podziału kosztów utrzymania amerykańskich baz i żołnierzy stacjonujących na Półwyspie Koreańskim. Szczegóły umowy na razie nie są znane. Administracja poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa chciała, aby Południe płaciło do amerykańskiego budżetu rocznie 5 miliardów dolarów.

Poprzednia umowa opiewająca na 870 mln dolarów amerykańskich obowiązywała do końca 2019 roku. Wówczas administracja prezydenta Trumpa uznała, że za utrzymanie amerykańskich żołnierzy na Półwyspie Koreańskim rząd w Seulu powinien płacić rocznie 5 miliardów dolarów. Negocjacje w sprawie nowej umowy zakończyły się w weekend w Waszyngtonie. Seul nie informuje o szczegółach porozumienia, jednakże zarówno południowokoreańskie władze jak i Waszyngton uznają je za satysfakcjonujące. Wcześniej Korea Południowa proponowała 13 procentowy wzrost wydatków na utrzymanie amerykańskiej armii na swoim terytorium. Propozycja została jednak odrzucona przez prezydenta Trumpa.

Na Półwyspie Koreańskim stacjonuje 28500 amerykańskich żołnierzy. Obecny prezydent USA Joe Biden opowiada się za wzmocnieniem i modernizacją sojuszu z Koreą Południową.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!