USA: wirtualne spotkanie prezydentów USA i Meksyku

0
540
USA Meksyk
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W poniedziałek doszło do wirtualnego spotkania prezydentów USA i Meksyku. Zamiast zaplanowanych 45 minut trwało ono półtorej godziny i odbyło się w przyjaznej atmosferze. Po jego zakończeniu Joe Biden i Andrés Manuel López Obrador wydali wspólną deklarację, w której potwierdzili wolę współpracy w kwestiach migracji, w szczególności długoterminowego celu stworzenia większej liczby miejsc pracy w południowej części Meksyku i całej Ameryce Środkowej oraz otwarcia większej liczby ścieżek dla zalegalizowania pobytu osób przebywających już w Stanach Zjednoczonych, ale nie posiadających uregulowanego statusu imigracyjnego. Podczas spotkania poruszono także kwestie rozwoju ekonomicznego, gospodarki, zmian klimatycznych i pandemii. 

López Obrador zwrócił się z prośbą do Joe Bidena o pomoc w zapewnieniu, że szczepionki na koronawirusa będą dostępne w większym zakresie dla biedniejszych krajów świata, takich jak Meksyk.

Podczas poniedziałkowego spotkania Biden jasno dał do zrozumienia, że jego zdaniem więzi między dwoma krajami mogą się znacznie poprawić. „Między naszymi narodami istnieje długa i skomplikowana historia i nie zawsze byliśmy idealnymi sąsiadami, ale wielokrotnie widzieliśmy siłę i cel, kiedy współpracowaliśmy” – powiedział prezydent USA.

Ze swojej strony Andrés Manuel López Obrador zasugerował, że stosunki między oboma krajami pozostawiają wiele do życzenia. „Ważne jest, abyśmy oparli nasze dobre relacje na stałym dialogu” – powiedział. „Wiem, że nasze relacje w przyszłości będą jeszcze lepsze”, dodał prezydent Meksyku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!