Joe Biden wezwał do wzmocnienia sojuszu pomiędzy Europą i Stanami Zjednoczonymi

0
165
Joe Biden
Fot. medium.com/Joe Biden

Podczas wystąpienia na monachijskiej konferencji bezpieczeństwa prezydent Joe Biden wezwał do wzmocnienia sojuszu pomiędzy Europą i Stanami Zjednoczonymi. Biden zadeklarował też przywrócenie zaufania w ramach sojuszu transatlantyckiego. Jako głównych rywali wskazał na Chiny i Rosję. 

Joe Biden rozpoczął swoje wystąpienie od deklaracji o powrocie Stanów Zjednoczonych do bliskiego sojuszu z Europą. „Sojusz transatlantycki jest mocnym fundamentem naszego wspólnego bezpieczeństwa i dobrobytu” – mówił amerykański prezydent. Joe Biden podkreślił przywiązanie do Artykuł 5 Paktu Północnoatlantyckiego. „Atak na jednego jest atakiem na wszystkich. To nasze niezachwiane przyrzeczenie” – dodał. 

Joe Biden wskazał na Chiny jako głównego rywala USA. Zdecydowanie skrytykował też Rosję za próby podważenia zachodnich demokracji i rozbicia sojuszu transatlantyckiego. „Putin stara się osłabić europejski projekt i NATO, chce rozbić jedność transatlantycką, ponieważ Kremlowi łatwiej jest zastraszać pojedyncze państwa niż negocjować z silną i zjednoczoną społecznością transatlantycką” – powiedział prezydent USA. Joe Biden podkreślił konieczność wsparcia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz przeciwstawienia się „nieodpowiedzialnym” rosyjskim atakom hackerskim. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!