Kongres Stanów Zjednoczonych wyraził poparcie dla kontynuacji obecności wojskowej USA w Niemczech. Przedstawiciele obu partii przyjęli zapisy, które mogą uniemożliwić prezydentowi Donaldowi Trumpowi znaczącą redukcję wojsk amerykańskich w tym kraju.
W lipcu Pentagon ogłosił zamiar redukcji sił amerykańskich w Niemczech o 12 tysięcy. Prezydent Donald Trump tłumaczył tę decyzję między innymi niskim poziomem wydatków wojskowych Berlina. Propozycja spotkała się z krytyczną reakcją na Kapitolu.
By utrudnić to posunięcie kongresmani z wprowadzili do Ustawy o Wydatkach Obronnych zapisy zakazujące redukcji wojsk USA w Niemczech poniżej obecnego poziomu 34,5 tysiąca przez okres 120 dni od momentu przedłożenie przez Pentagon w parlamencie raportu na temat skutków takiego posunięcia. W praktyce oznacza to, że decyzja o obecności militarnej w Niemczech będzie prawdopodobnie należeć do Joe Bidena, którego doradcy sprzeciwiają się znaczącej redukcji wojsk USA w Niemczech uznając ją za sprzeczną z interesami kraju. Głosowanie nad ustawą w obu izbach ma się odbyć w przyszłym tygodniu.
Prezydent Donald Trump zapowiada zawetowanie Ustawy o Wydatkach Obronnych (National Defense Authorization Act) z powodu zapisów dotyczących zmiany nazw amerykańskich baz wojskowych oraz braku postulowanych przez niego regulacji rynku mediów społecznościowych. Projekt, który miedzy innymi przewiduje podwyżki pensji dla żołnierzy, cieszy się jednak szerokim poparciem Demokratów i Republikanów.
Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas z zadowoleniem przyjął decyzję Kongresu Stanów Zjednoczonych, blokującą wycofanie amerykańskich wojsk z Niemiec. Ustępujący prezydent USA Donald Trump rozważał wcześniej przeniesienie części żołnierzy zza Odry do Polski.
“Cieszymy się, że Republikanie i Demokraci w Waszyngtonie porozumieli się w tej sprawie” – powiedział dziś minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Szef niemieckiej dyplomacji skomentował w ten sposób projekt budżetu obronnego, przyjęty dziś przez obie izby Kongresu Stanów Zjednoczonych.