USA: redukcja sił w Iraku i Afganistanie

Wiadomości USA

0
163
USA armia Afganistan
Fot. military.com/Roxana Thompson/U.S. Army

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump polecił redukcję amerykańskich sił zbrojnych w Iraku i Afganistanu. Do 15 stycznia w obu krajach ma pozostać po 2500 żołnierzy. Decyzje o wycofaniu części wojsk USA z obu krajów ogłosił pełniący obowiązki sekretarza obrony Christopher Miller.

Obecnie Amerykanie mają w Afganistanie 5000 żołnierzy, a w Iraku ponad 3000. Ogłaszając wycofanie części z nich do kraju Miller zapewnił, że mimo redukcji do poziomu 2500 w każdym z tych krajów, Stany Zjednoczone będą w stanie odpowiedzieć na potencjalne zagrożenia. “To posunięcie jest zgodne z naszymi planami i celami strategicznymi, cieszy się poparciem Amerykanów i nie oznacza zmiany polityki Stanów Zjednoczonych oraz naszych celów” – powiedział Miller.

Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien powiedział, że decyzja Donalda Trumpa jest wypełnieniem obietnicy sprowadzenia amerykańskich wojsk do kraju z rejonów wojen i konfliktów. O’Brien dodał, że prezydent Trump liczy na to, że wszyscy żołnierze powrócą do USA do końca maja.

Plan redukcji amerykańskich sił zbrojnych spotkał się z krytyką na Kapitolu. Przywódca republikanów w Senacie Mitch McConnell powiedział, że wycofanie dużej liczby wojsk z Afganistanu w tym momencie utrudni walkę z terroryzmem i osłabi pozycję rządu w Kabulu w negocjacjach z Talibami.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!