USA: Labor Day – pierwszy poniedziałek września

0
861
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jak w każdy pierwszy poniedziałek września, także dzisiaj w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Labor Day, dzień wolny od pracy. Zamknięte są wszystkie urzędy państwowe, banki i szkoły. W dużych miastach, ze względu na pandemię koronawirusa, zrezygnowano w tym roku z organizacji wielu imprez kulturalno-rozrywkowych.   

Święto Pracy nazywane jest też „nieoficjalnym końcem lata”, ponieważ oznacza koniec sezonu wakacyjnego.

W sportach amerykańskich weekend Święta Pracy oznacza początek sezonu w wielu dyscyplinach. Na przykład National Football League (NFL) tradycyjnie rozgrywa swój mecz inauguracyjny w czwartek po Święcie Pracy. W tym roku będzie to pojedynek broniących tytułu mistrzowskiego Kansas City Chiefs z Houston Texans.  

Labor Day zanim stało się świętem federalnym celebrowano wcześniej w niektórych stanach, w tym po raz pierwszy  w Nowym Jorku – 5 września  1882 roku.  

Kongres Stanów Zjednoczonych w 1894 roku przegłosował specjalną ustawę w tej sprawie, która została podpisana przez prezydenta Grovera Clevelanda. Decyzje polityków poprzedziły jednak krwawe wydarzenia w Chicago, w tym fala strajków w fabryce Pullmana, które zostały brutalnie zdławione 11 maja 1894 roku. W poniedziałek, przedstawiciele władz lokalnych i stanowych zbiąrą się przed Pullman National Monument w Chicago w celu upamiętnienia wydarzeń sprzed 126 lat.  

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!