Polska: Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP o zakazie publikacji o Z. Bońku

0
531
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje przeciwko drugiej decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie ograniczającej wydawcy Gazety Polskiej Codziennie możliwość pisania o prezesie PZPN Zbigniewie Bońku. Sąd zakazał wydawcy publikacji artykułów, w których zawarte byłyby zarzuty i twierdzenia dotyczące: powiązania z władzami komunistycznej Polski, Służbą Bezpieczeństwa, pełnienia w PZPN roli gwaranta i rzecznika systemu komunistycznego, sprawowania funkcji prezesa PZPN w sposób nieetyczny, naruszający prawo i nietransparentny, popełnienia przestępstwa karnoskarbowego poprzez nieujawnienie przed urzędem skarbowym 1 100 000 euro dochodu i nieodprowadzenie podatku od tej kwoty.

CMWP SDP w oświadczeniu podkreśla, iż decyzja Sądu Okręgowego I Wydział Cywilny w Warszawie to cenzura prewencyjna, ponieważ Sąd zakazuje publikacji materiałów dziennikarskich na konkretny temat przed ich powstaniem, przed ich redakcją i przed ich oddaniem do druku. W ten sposób Sąd Okręgowy w Warszawie łamie art. 54. Konstytucji RP, który w pkt. 2 mówi jednoznacznie: “Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane”. W skandaliczny sposób narusza to zasadę wolności słowa demokratycznego państwa – uważa CMWP SDP.

Zdumienie budzi to, iż powyższy zakaz publikacji dotyczy wszystkich pracowników i przedstawicieli wydawcy Gazety Polskiej Codziennie – pisze CMWP. “Sąd nakłada bowiem na wydawcę gazety obowiązek zabezpieczenia publikacji wszystkich dziennikarzy, pracowników i przedstawicieli wydawnictwa i to nie tylko w w/w gazecie, lecz nawet w mediach społecznościowych, a w każdym przypadku złamania tego postanowienia Sądu grozi wydawcy dotkliwa kara pieniężna (10 tys. zł) .” – podkreślono w oświadczeniu.

Centrum przypomina, że to druga decyzja tego samego sędziego Rafała Wagnera w tej sprawie i zwraca uwagę, iż ten sam w treści wniosek dotyczący z kolei zakazu publikacji dla tygodnika “Gazeta Polska”, który wylosował inny sędzia z Sądu Okręgowego w Warszawie, został oddalony.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!