Erdogan zaproponował utworzenie międzynarodowej komisji do zbadania wysadzenia tamy na Dnieprze

0
Fot. REUTERS

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał na Twitterze, że przekazał tureckiemu przywódcy Recepowi Erdoganowi listę pilnych potrzeb Ukrainy, w celu usunięcia skutków katastrofy, jaką było wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Wcześniej prezydent Turcji poinformował, że w rozmowie telefonicznej zaproponował ukraińskiemu przywódcy utworzenie międzynarodowej komisji do zbadania wysadzenia tamy na Dnieprze. 

“Mówiłem o humanitarnych i środowiskowych konsekwencjach rosyjskiego aktu terrorystycznego w elektrowni wodnej w Kachowce, w tym o zagrożeniach dla Zaporoskiej Elektrowni Atomowej” – przekazał Wołodymyr Zełenski we wpisie. Dodał, że głos Turcji jest ważny, jeśli chodzi o wycofanie się rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy i powrót nielegalnie przetrzymywanych ukraińskich obywateli – w szczególności Tatarów Krymskich – oraz o kontynuację i rozszerzenie inicjatywy zbożowej.

W rozmowie telefonicznej Recep Erdogan stwierdził, że Ankara jest gotowa dołożyć wszelkich starań, by powołać gremium, które miałoby zbadać eksplozję w Nowej Kachowce.

Wczoraj Rosjanie wysadzili w powietrze Kachowską Elektrownię Wodną, wskutek czego ogromne masy wody spływają Dnieprem w dół do Morza Czarnego. W wyniku powodzi ewakuowano ponad tysiąc osób z kilkudziesięciu miejscowości. Katastrofa spowodowała też deficyt wody w kilku obwodach Ukrainy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!