USA: F-16 dla Ukrainy w ciągu miesięcy

0
153
Fot. Mint/AP photo
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Sekretarz Sił Powietrznych USA Frank Kendall powiedział, że dostarczenie Ukrainie pierwszych myśliwców F-16 to kwestia co najmniej kilku miesięcy. Nie wykluczył przekazania przez USA stronie ukraińskiej własnych myśliwców. Zaznaczył jednak, że F-16 prawdopodobnie nie zmienią w znaczący sposób przebiegu wojny.

Podczas wystąpienia na Uniwersytecie Jerzego Waszyngtona Frank Kendall powiedział, że przed wysłaniem F-16 na Ukrainę trzeba rozwiązać wiele kwestii, co w najlepszym wypadku zajmie kilka miesięcy. Na pytanie czy Stany Zjednoczone mogą przekazać własne samoloty odpowiedział, że istnieje wiele możliwości. Sekretarz Sił Powietrznych USA wyraził przekonanie, że zachodnie myśliwce wzmocnią siły ukraińskie ale same w sobie nie zmienią przebiegu wojny. “F-16 pomogą Ukraińcom, ale nie zmienią fundamentalnie sytuacji” – ocenił.

Frank Kendall tłumaczył, że lotnictwo nie jest decydującym czynnikiem w wojnie na Ukrainie ponieważ żadna ze stron nie dominuje w powietrzu. Odpowiadając na pytanie dlaczego decyzja o przekazaniu myśliwców F-16 nie została podjęta wcześniej, przedstawiciel Pentagonu powiedział, że były wówczas ważniejsze priorytety związane z przygotowywaną przez Ukrainę kontrofensywą. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!