Wizyta prezydenta Ukrainy w MTK w Hadze

0
Fot. Facebook: Zelensky
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Ukraiński przywódca podczas wizyty w holenderskiej Hadze spotkał się z kierownictwem Międzynarodowego Trybunału Karnego, który w marcu wydał nakaz aresztowania Władimira Putina w związku z zarzutem popełnienia zbrodni wojennych. 

“Chcemy zobaczyć tutaj w Hadze Władimira Putina. Zasługuje na to, by odpowiedzieć za swoje zbrodnicze działania”- mówił w Hadze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wyrażając przekonanie, że tak się stanie. “Wszyscy chcemy zobaczyć innego Władimira, tutaj w Hadze. Tego, który zasługuje na sankcje za swoje zbrodnicze czyny tutaj, w stolicy międzynarodowego prawa. Jestem pewien, że tak będzie, gdy wygramy. I my wygramy” – podkreślił ukraiński przywódca. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił też uwagę, że tylko w kwietniu Rosjanie byli odpowiedzialni za ponad 6 tysiecy zbrodni wojennnych w jego kraju, w których zginęło 207 ukraińskich cywilów, w tym jedenaścioro dzieci. Ponad 400 osób zostało rannych. Wołodymyr Zełenski podkreślał, że tak było tylko w ciągu poprzedniego miesiąca, a rosyjska inwazja trwa już od 15 miesięcy. 
Prezydent Ukrainy dziękował za to, że w Hadze są zapisywane i ścigane zbrodnie wojenne Rosjan popełniane na Ukrainie. “Chcemy prawdziwej wolności, prawdziwej sprawiedliwości, prawdziwego pokoju, a nie ich hybrydowych form”- mówił 

Minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra zapewnił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że będzie go wspierał w dążeniach do osądzenia rosyjskich zbrodniarzy wojennych. Podczas wspólnej konferencji z ukraińskim prezydentem szef holenderskiej dyplomacji podkreślił, że rząd jego kraju będzie wspierał Ukrainę militarnie i humanitarnie, a także w odbudowie kraju po wojnie i w osądzeniu zbrodniarzy wojennych.

“Nie może być pokoju bez sprawiedliwości. Jest tylko jedna odpowiedź na agresję i zbrodnie wojenne, która zagwarantuje nam długotrwały pokój. To wniosek, jaki wyciągneliśmy z wojny wiele lat temu i musimy tej wiedzy użyć dzisiaj. Ukraińscy prokuratorzy zarejestrowali od początku wojny 85 tysięcy rosyjskich zbrodni wojennych. Nigdy się z tym nie pogodzimy i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby Rosja została pociągnięta do odpowiedzialności” – zapewnił szef holenderskiej dyplomacji.

W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina za zbrodnie wojenne, w tym deportację ukraińskich dzieci do Rosji. 

Wołodymyr Zełenski spotkał się w Hadze z premierem Holandii Markiem Rutte i minister obrony Kaisą Ollongren. W planach wizyty w Hadze jest także spotkanie z premierem Belgii Alexandrem De Croo, o czym poinformował polityk. 

Wcześniej przybył do Senatu i spotkał się z przewodniczącą Izby Reprezentantów Verą Bergkamp oraz przewodniczącym Senatu Janem Antonim Bruinem.

Pozostałe elementy programu wizyty są utrzymywane w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!