Human Rights Watch z dytansem przyjmuje decyzję Komisji Europejskiej w sprawie zakończenia postępowania praworządnościowego przeciwko Polsce. Bruksela uznała, że Polska ma plan reform między innymi w sądownictwie, który realizuje nowy rząd.
Według Human Rights Watch decyzję podjęto pochopnie. W swojej analizie organizacja wskazuje, że Polska musi jeszcze przeprowadzić do końca kluczowe reformy, aby w pełni spełnić wymogi Unii Europejskiej dotyczące praworządności. Wątpliwości w tej sprawie miała też Komisja Wenecka, organ prawa konstytucyjnego Rady Europy. Dotyczyły między innymi procedur odwoływania sędziów powołanych za czasów poprzedniego rządu. Zastrzeżenia budzi też sytuacja mediów publicznych i zwolnienia dziennikarzy. Według aktywistów, takie działania wiążą się z ryzykiem naruszenia tych samych zasad demokracji i praworządności, które nowy rząd zobowiązał się chronić.
Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewnia, że wszelkie działania związane z naprawą polskich mediów publicznych są zgodne z prawem. Są też niezbędne dla zachowania bezstronności i rzetelności tych mediów. Obecnie polskie media publiczne zostały postawione w stan likwidacji, co jest potwierdzone wpisami do Krajowego Rejestru Sądowego.
Według Human Rights Watch, na tym etapie transformacji politycznej w Polsce niezwykle istotne jest dalsze monitorowanie praworządności, podstawowych praw i demokracji w tym kraju, przy użyciu wszystkich narzędzi, którymi dysponuje Unia Europejska.