Francuzi z nietypowym protestem przeciwko prezydentowi i burmistrzowi Paryża

0
Fot. X: @Pediavenir
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Po tym, jak Francja wydała 1,5 miliarda dolarów na oczyszczenie Sekwany w ramach przygotowań do tegorocznych Igrzysk Olimpijskich, Paryżanie organizują teraz dość nietypowy protest, w ramach którego rzeka posłuży im jako toaleta. W tym samym dniu, w którym prezydent Emmanuel Macron i Anne Hidalgo, burmistrz Paryża, planują pływać w kultowej Sekwanie.

Hasztag #JeChieDansLaSeineLe23Juin, który tłumaczy się jako “Załatwiam się w Sekwanie 23 czerwca”, zaczął zyskiwać popularność w mediach społecznościowych w zeszłym tygodniu.

„To jest w pewnym sensie pomysł na to, przez co przechodziliśmy przez ostatnie siedem lat”, napisał @MickaelLaffont, pozorny organizator.

Uczestnicy dzielą się tym, gdzie planują załatwić swoje potrzeby, a niektórzy obywatele Francji wskazują nawet, że pojadą do Paryża, aby wziąć udział w proteście w przyszłym miesiącu. Akcja spotyka się z różnymi reakcjami. Głos w sprawie zabrał także paryski urząd miasta. W odpowiedzi na protest urzędnicy odpowiedzieli humorystyczną akcją. Na brzegu rzeki pojawiły się muszle klozetowe, które mają służyć wszystkim chcącym wziąć udział we wspomnianej akcji.

Macron i Hidalgo obiecali popływać w rzece, aby udowodnić, że kosztowne wysiłki na rzecz oczyszczenia nie poszły na marne. Komitet Olimpijski planuje, że triathlon, maraton pływacki i paratriathlon odbędą się w Sekwanie, podobnie jak ceremonia otwarcia.

Od stulecia pływanie w rzece jest nielegalne ze względu na wysoki poziom zanieczyszczenia. Francuska organizacja ekologiczna Surfrider oświadczyła, że nadal jest zaniepokojona tym, że sportowcy zanurzą się w „zanieczyszczonych wodach Sekwany”.

Od ponad sześciu miesięcy Surfrider regularnie pobiera próbki z rzeki w celu monitorowania poziomu bakterii.

„Spośród 14 pobranych próbek, zarówno po ulewnym deszczu, jak i w słoneczny dzień, tylko 1 pozwoliła naszemu zespołowi stwierdzić, że jakość wody w Sekwanie w tym konkretnym punkcie była jakkolwiek zadowalająca” – podała organizacja non-profit w komunikacie prasowym.

Tylko 36% ankietowanych uważa, że Sekwana będzie zdatna do pływania przed ceremonią otwarcia.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!