Human Rights Watch o praworządności w Polsce

0
Fot. medium.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Human Rights Watch z dytansem przyjmuje decyzję Komisji Europejskiej w sprawie zakończenia postępowania praworządnościowego przeciwko Polsce. Bruksela uznała, że Polska ma plan reform między innymi w sądownictwie, który realizuje nowy rząd. 

Według Human Rights Watch decyzję podjęto pochopnie. W swojej analizie organizacja wskazuje, że Polska musi jeszcze przeprowadzić do końca kluczowe reformy, aby w pełni spełnić wymogi Unii Europejskiej dotyczące praworządności. Wątpliwości w tej sprawie miała też Komisja Wenecka, organ prawa konstytucyjnego Rady Europy. Dotyczyły między innymi procedur odwoływania sędziów powołanych za czasów poprzedniego rządu. Zastrzeżenia budzi też sytuacja mediów publicznych i zwolnienia dziennikarzy. Według aktywistów, takie działania wiążą się z ryzykiem naruszenia tych samych zasad demokracji i praworządności, które nowy rząd zobowiązał się chronić.

Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewnia, że wszelkie działania związane z naprawą polskich mediów publicznych są zgodne z prawem. Są też niezbędne dla zachowania bezstronności i rzetelności tych mediów. Obecnie polskie media publiczne zostały postawione w stan likwidacji, co jest potwierdzone wpisami do Krajowego Rejestru Sądowego.

Według Human Rights Watch, na tym etapie transformacji politycznej w Polsce niezwykle istotne jest dalsze monitorowanie praworządności, podstawowych praw i demokracji w tym kraju, przy użyciu wszystkich narzędzi, którymi dysponuje Unia Europejska.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!