USA: Izrael prawdopodobnie naruszył prawo międzynarodowe w Gazie

0
Fot. CNA
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Użycie przez Izrael amerykańskiej broni w Gazie mogło odbyć się z naruszeniem prawa międzynarodowego. Tak Departament Stanu USA uznał w raporcie przekazanym Kongresowi. Nie wskazano jednak konkretnych przykładów takich działań, dzięki czemu amerykańska administracja może kontynuować dostawy uzbrojenia do Izraela.

Zlecony przez Kongres raport jest częściowo krytyczny wobec działań zbrojnych Izraela, lecz ostatecznie stwierdza, że zapewnienia w Tel Awiwie o używaniu amerykańskiej broni zgodnie z prawem są “wiarygodne i solidne”. Dokument wskazuje jednocześnie na niekompletne informacje otrzymane od izraelskiego rządu, skomplikowaną naturę konfliktu oraz fakt ukrywania się bojowników Hamasu wśród ludności cywilnej. Są to powody, dla których nie można zweryfikować konkretnych przypadków, w których amerykańska broń była używana niezgodnie z prawem.

Krytyczne wobec Izraela ustalenia zawarte w raporcie mogą grozić dalszym pogorszeniem stosunków między obydwoma krajami, szczególnie wobec izraelskich zapowiedzi uderzenia na Rafah, czemu sprzeciwiają się Stany Zjednoczone.

Na początku tygodnia prezydent Joe Biden zapowiedział, że częściowo wstrzyma wsparcie militarne dla Izraela, jeżeli kraj ten zaatakuje Rafah. W mieście ukrywa się ponad milion Palestyńczyków, którzy uciekli tam przed izraelskimi bombardowaniami z innych części Gazy. Stany Zjednoczone i inne państwa zachodnie obawiają się, że atak pociągnie za sobą tysiące ofiar cywilnych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!