Polska jest gotowa sprostać wyzwaniu neutralności klimatycznej. To deklaracja prezydenta Andrzeja Dudy, który kończy wizytę w Kanadzie. Jej ostatnim punktem jest udział w międzynarodowej Konwencji Wodorowej w Edmonton. To największe tego typu wydarzenie w Ameryce Północnej. Bierze w nim udział 8 tysięcy osób- przedstawicieli świata biznesu, nauki oraz polityki.
Andrzej Duda podkreślał, że na szczeblu rządowym relacje polsko-kanadyjskie dotyczą głównie bezpieczeństwa. Ale – jak dodał – w stosunkach z prowincjami, takimi jak Alberta, ważna jest kwestia energetyki.
“Biorąc pod uwagę nasze zobowiązanie do osiągnięcia neutralności klimatycznej, Polska uważa za istotne rozwijanie czystych technologii wodorowych. Widzimy ich zastosowanie przede wszystkim w tych segmentach gospodarki, w których elektryfikacja nie jest realnym rozwiązaniem lub jest nieefektywna” – mówił.
Prezydent przypomniał, że Polska jest jednym z czołowych producentów wodoru w Europie i na świecie. Zauważył jednak, że nasz kraj wytwarza głównie tak zwany wodór szary. To – jak mówił Andrzej Duda – powinno ulec zmianie. “Polska, ze wszystkimi predyspozycjami, wiedzą i doświadczeniem, jest gotowa sprostać wyzwaniu neutralności klimatycznej. Naszym głównym zadaniem jest teraz zastąpienie tak zwanego szarego wodoru, pochodzącego ze źródeł emisyjnych, czystym, niskoemisyjnym, ekologicznym wodorem produkowanym ze źródeł odnawialnych. Ale także z energii jądrowej lub wykorzystując technologie wychwytywania dwutlenku węgla” – ocenił Andrzej Duda.
Prezydent zaznaczył, że jednym z celów polskiej strategii wodorowej jest uruchomienie do 2030 roku co najmniej 800, a nawet tysiąca autobusów wodorowych. Część tej produkcji ma być zlokalizowana w Polsce, ponadto nasz kraj chce zbudować co najmniej 32 stacje tankowania i magazynowania wodoru.
W międzynarodowej Konwencji Wodorowej w Edmonton uczestniczy kilkanaście polskich podmiotów. To firmy, doliny wodorowe oraz uczelnie.
KOMENTARZE