Umowa o bezcłowym handlu UE z Ukrainą przedłużona o rok

0
KE Komisja Europejska Ukraina
Fot. youth.europa.eu/EUROPEAN COMMISSION
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Umowa o bezcłowym handlu Unii Europejskiej z Ukrainą została przedłużona do czerwca przyszłego roku, ale z ograniczeniami w imporcie. Zatwierdził ją ostatecznie Parlament Europejski. Przeciwko tej umowie protestowali polscy rolnicy wskazujący na niekontrolowany napływ produktów z Ukrainy. Zmiany w umowie były możliwe, bo najpierw zaproponował je komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski, a Komisja poparła jego pomysły. Później kolejne ograniczenia zostały wprowadzone dzięki forsowanym przez Polskę i Francję postulatom oraz poprawkom złożonym przez polskiego europosła Andrzeja Halickiego.

„Zdecydowanie one zostały uwzględnione. I to właściwie mogę powiedzieć prawie w całości. To jest bardzo ważna informacja w kontekście polskich protestów, bo my jesteśmy tym krajem najbardziej narażonym” – podkreślał Andrzej Halicki. Polska jako kraj frontowy jest najbardziej narażona na nadmierny import napływ produktów z Ukrainy. 

Od 6 czerwca przez rok będą obowiązywały limity w imporcie z Ukrainy, których obecnie nie ma, a które obejmą jaja, cukier, drób, kukurydzę, owies, kasze i miód. Ograniczenia zostaną wyznaczone na podstawie importu z Ukrainy od połowy 2021 do końca ubiegłego roku. Na ostatnim etapie negocjacyjnym ten okres referencyjny wydłużono, by ograniczenia w imporcie były większe. Na liście produktów objętych limitami nie ma pszenicy, bo nie było na to zgody w Unii. Jest natomiast zobowiązanie Komisji do ścisłego monitorowania sytuacji i reagowania, jeśli będzie dochodziło do nadmiernego importu z Ukrainy destabilizującego rynek. Ponadto na wniosek między innymi Polski do umowy wpisano tak zwane hamulce bezpieczeństwa. Wystarczy destabilizacja na rynku rolnym tylko w jednym kraju, by Komisja w ciągu dwóch tygodni wprowadziła ograniczenia w imporcie danego produktu. Dotychczas trzeba było wykazać zakłócenia na rynku całej Unii, by Bruksela mogła interweniować.

Umowa o bezcłowym handlu z Ukrainą została przedłużona po raz ostatni. Od połowy przyszłego roku wymianę handlową między Unią a Ukrainą będą regulować zasady stowarzyszeniowe, a te wymuszają stosowanie wyśrubowanych unijnych standardów, co było jednym z postulatów Warszawy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!