Prezydent Turcji: działania Izraela w Strefie Gazy to “masakra”

1
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nazwał izraelską reakcję wobec Hamasu w Strefie Gazy “masakrą”. Wyjaśnił, że izraelska blokada Gazy i przeprowadzane tam bombardowania to “nieproporcjonalna reakcja, jednoznaczna z masakrą”. 

Turcja proponuje mediację. Prezydent Erdogan i minister spraw zagranicznych Hakan Fidan odbyli w tej sprawie rozmowy telefoniczne z władzami światowych mocarstw, między innymi Stanów Zjednoczonych. Jednak wysłannik Izraela w stolicy Turcji Ankarze powiedział, że jest za wcześnie, by można było mówić o mediacji. 

Recep Tayyip Erdogan powiedział, że wojna Izraela z Hamasem jest bardzo brutalna.

“Uniemożliwianie ludziom zaspokajania ich najbardziej podstawowych potrzeb i bombardowanie domów, w których mieszka ludność cywilna – użycie tak haniebnych metod nie jest wojna, to jest masakra” – powiedział.

Prezydent Turcji odniósł się do odcięcia przez Izrael dostaw prądu i wody do Strefy Gazy i niszczenia infrastruktury cywilnej. Wezwał też inne kraje do zajęcia sprawiedliwego stanowiska i niesienia pomocy humanitarnej obu stronom konfliktu. Podkreślił, że należy powstrzymać się od czynów bezpośrednio uderzających w ludność palestyńską takich jak na przykład odcięcie pomocy obywatelom tego kraju. 

Turcja, która w przeszłości wspierała Palestyńczyków, pracuje nad naprawieniem stosunków dyplomatycznych z Izraelem po latach wrogości. W odróżnieniu od krajów Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych, Ankara nie uważa Hamasu za organizację terrorystyczną. 

Z godziny na godzinę pogarsza się sytuacja humanitarna w Gazie. Ludzie są bez prądu, jedzenia, wody i paliwa, a Izrael cały czas bombarduje Gazę, co jest odpowiedzią na sobotnie działania Hamasu, który zaatakował Izrael, zabijając także cywilów.

Izraelskie naloty na Gazę trwają niemal bez przerwy i są najbardziej intensywnymi bombardowaniami enklawy od dwóch dekad. Armia twierdzi, że od soboty uderzyła w 2,5 tysiąca celów. Według palestyńskich władz w nalotach zginęły dotąd 974 osoby.

Według ONZ 260 tysięcy cywilów w Gazie uciekło już ze swoich domów. Większość schroniła się w szkołach prowadzonych przez Narody Zjednoczone, które są w tej chwili jedynym stosunkowo bezpiecznym miejscem w odciętej od świata enklawie. 

Wszystko to jest rezultatem sobotniego szturmu palestyńskich radykałów z Hamasu na miasteczka w Izraelu. Liczba ofiar po stronie izraelskiej wzrosła do 1200.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

  1. Pa maskarze jaka Hamas zrobil caly swiat dal zielone swiatlo na wolna amerykanke dla Izraela . Wszyscy uzalaja sie nad izraelskimi dziecmi zamordowanymi przez hamas ale popijaja kawke ogladajac jak w odwecie Izrael bombarduje palestynskie dzieci , zamykajac wode i dostawy – zaglodzi reszte co przezyje.
    Rok 2023 a my cofamy sie prawie 4 tys lat wstecz do Hummarabiego z jego “oko za oko zab za zab”
    Sorka ale ja tego nie kupuje. Rozdzielcie palestyne od hamasu, tam wiekszosc ludzi nie przyznaje sie do nich i chce spokojnie zyc

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!