Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nazwał izraelską reakcję wobec Hamasu w Strefie Gazy “masakrą”. Wyjaśnił, że izraelska blokada Gazy i przeprowadzane tam bombardowania to “nieproporcjonalna reakcja, jednoznaczna z masakrą”.
Turcja proponuje mediację. Prezydent Erdogan i minister spraw zagranicznych Hakan Fidan odbyli w tej sprawie rozmowy telefoniczne z władzami światowych mocarstw, między innymi Stanów Zjednoczonych. Jednak wysłannik Izraela w stolicy Turcji Ankarze powiedział, że jest za wcześnie, by można było mówić o mediacji.
Recep Tayyip Erdogan powiedział, że wojna Izraela z Hamasem jest bardzo brutalna.
“Uniemożliwianie ludziom zaspokajania ich najbardziej podstawowych potrzeb i bombardowanie domów, w których mieszka ludność cywilna – użycie tak haniebnych metod nie jest wojna, to jest masakra” – powiedział.
Prezydent Turcji odniósł się do odcięcia przez Izrael dostaw prądu i wody do Strefy Gazy i niszczenia infrastruktury cywilnej. Wezwał też inne kraje do zajęcia sprawiedliwego stanowiska i niesienia pomocy humanitarnej obu stronom konfliktu. Podkreślił, że należy powstrzymać się od czynów bezpośrednio uderzających w ludność palestyńską takich jak na przykład odcięcie pomocy obywatelom tego kraju.
Turcja, która w przeszłości wspierała Palestyńczyków, pracuje nad naprawieniem stosunków dyplomatycznych z Izraelem po latach wrogości. W odróżnieniu od krajów Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych, Ankara nie uważa Hamasu za organizację terrorystyczną.
Z godziny na godzinę pogarsza się sytuacja humanitarna w Gazie. Ludzie są bez prądu, jedzenia, wody i paliwa, a Izrael cały czas bombarduje Gazę, co jest odpowiedzią na sobotnie działania Hamasu, który zaatakował Izrael, zabijając także cywilów.
Izraelskie naloty na Gazę trwają niemal bez przerwy i są najbardziej intensywnymi bombardowaniami enklawy od dwóch dekad. Armia twierdzi, że od soboty uderzyła w 2,5 tysiąca celów. Według palestyńskich władz w nalotach zginęły dotąd 974 osoby.
Według ONZ 260 tysięcy cywilów w Gazie uciekło już ze swoich domów. Większość schroniła się w szkołach prowadzonych przez Narody Zjednoczone, które są w tej chwili jedynym stosunkowo bezpiecznym miejscem w odciętej od świata enklawie.
Wszystko to jest rezultatem sobotniego szturmu palestyńskich radykałów z Hamasu na miasteczka w Izraelu. Liczba ofiar po stronie izraelskiej wzrosła do 1200.
KOMENTARZE