Huragan Lee zmierza w kierunku wybrzeża USA

1
Fot. NOAA/REUTERS

Huragan Lee w szczytowym punkcie osiągnął dziś piątą – najwyższą kategorię w skali Saffira-Simpsona i pędzi w kierunku wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Jeszcze wczoraj był huraganem pierwszej kategorii.

Sytuacja cały czas się zmienia, gdyż z ostatnich doniesień wynika, że teraz Lee nieco osłabł i został zakwalifikowany jako huragan czwartej kategorii. Nadal jednak generuje wiatr o prędkości 155 mph, a w porywach nawet 190 mph.

Narodowe Centrum Huraganów USA opublikowało komunikat, w którym stwierdza, że „chociaż natężenie siły Lee jest niższe niż szczyt w nocy, huragan jest potężny”. 

Kategoria „5″ to najwyższy poziom w skali prędkości wiatru. Huragany są klasyfikowane na piątym poziomie, gdy utrzymujący się wiatr osiąga prędkość 190 mph lub wyższą. 

Nadchodzący huragan wywoł już niebezpieczne prądy przybrzeżne na północnych Karaibach i części USA. Przewiduje się jednak, że Lee skręci na północ i ominie wybrzeża kontynentu. Stuprocentowej pewności, że Lee nie zagrozi Stanom Zjednoczonym jednak nie ma.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!