RPA: przywódcy krajów należących do BRICS chcą rozszerzyć grupę

0
Fot. Gianluigi Guercia - AP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva zapewnił, że kraje BRICS rozmawiają z Rosji i Ukrainą na temat zakończenia wojny. W Johannesburgu – stolicy Republiki Południowej Afryki – trwa szczyt grupy BRICS zrzeszającej Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i RPA.

Brazylijski przywódca na sesji plenarnej otwierającej szczyt podkreślił, że wojna na Ukrainie uwydatnia ograniczenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. “Jesteśmy gotowi przyłączyć się do wysiłku, który może skutecznie przyczynić się do szybkiego zawieszenia broni oraz sprawiedliwego i trwałego pokoju” – mówił. Jednocześnie Luiz Inacio Lula da Silva powtórzył stanowisko swojego kraju w obronie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, wyrażonych w rezolucji ONZ, która potępiła rosyjską inwazję.

Prezydent Chin Xi Jinping wezwał kraje BRICS do jedności. Nalegał na rozszerzenie ugrupowania, aby stawić czoła “globalnemu okresowi turbulencji i transformacji”. Jak mówił, zwiększone napięcia globalne, będące skutkiem wojny na Ukrainie, sprawiają, że rozszerzenie organizacji jest coraz pilniejsze. Podobne zdanie w tej kwestii ma prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa.

Na szczycie przyjęto dokument określający zasady przyjmowania nowych członków do wspólnoty. Przywódcy BRICS chcą, by blok próbował rywalizować z grupą G7 – siedmiu najbogatszych gospodarek świata. Jednak sprzeciw nadszedł ze strony Brazylii i Indii, które mają bliższe więzi z Zachodem.

Przed szczytem zainteresowanie przyłączeniem miało wyrazić co najmniej 40 krajów, w tym Iran, Arabia Saudyjska, Bangladesz i Argentyna. Oficjalnie o akcesję do BRICS ubiegają się obecnie 23 państwa. Już w tej sprawie ujawniły się podziały między Chinami a Indiami. Rząd w Delhi obawia się, że Pekin używa BRICS jako narzędzie do rozszerzenia swoich wpływów.

Do Johannesburgu przyjechali przywódcy czterech krajów należących do wspólnoty. Początkowo miał tam polecieć też Władimir Putin, ale ostatecznie uczestniczy w spotkaniu zdalnie. Pozostał w Rosji, ponieważ władze RPA powinny go aresztować jako ściganego listami gończymi za zbrodnie wojenne.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!