Około 750 archeologicznych skarbów zostało przejętych w ubiegłym tygodniu z rąk zniesławionego brytyjskiego handlarza antykami Robina Symesa. Przedmioty wróciły do Włoch po trwającej dekady walce o zwrot dzieł. Wartość odzyskanych artefaktów, według włoskiego ministerstwa kultury, opiewa na kwotę ponad 12 milionów euro. Zostaną one wystawione na pokaz odzyskanych dzieł w muzeum na rzymskim zamku Castel Sant’Angelo.
Odzyskane przedmioty przedstawiają szeroki przekrój wytworów włoskiej kultury antycznej, wśród nich znajduje się stolik wykonany z brązu, który służył arystokratycznej rodzinie Etrusków w czasach imperium rzymskiego, paradne nakrycia głów koni, obrazy pogrzebowe, męskie popiersia z marmuru, różnorodne statuy z brązu.
Wśród przedmiotów znajdują się złote, srebrne klejnoty, ozdoby z kości, brązu i bursztynu. Oprócz ozdób, wśród odzyskanych skarbów są: broń, sarkofagi, urny, przedmioty rytualne, mozaiki i malowane dekoracje.
Artefakty zostały nielegalnie zdobyte przez firmę Symes Ltd. należącą do Robina Symesa – dealera antyków współtworzącego międzynarodową siatkę kryminalną handlującą skradzionymi archeologicznymi skarbami. Symes, znany niegdyś jako najsłynniejszy londyński handlarz antyków, sprzedawał cenne artefakty do najbardziej prestiżowych muzeów na świecie.
Sławę utracił w 2016 roku, kiedy należący do niego szwajcarski magazyn został najechany przez policję.
Robin Symes był często w centrum zainteresowania śledczych, jednak nigdy nie został skazany za rzekome przestępstwa. Firma Symes Ltd. zawsze odmawiała próśb włoskiego wymiaru sprawiedliwości o zwrot przedmiotów.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!