Georgia: stan stracił 90 proc. tegorocznych zbiorów brzoskwiń

0
Fot. Fox 5 Atlanta
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Stan Georgia stracił 90 procent tegorocznych zbiorów brzoskwiń w efekcie ciepłych warunków pogodowych tej zimy i późnych marcowych przymrozków.  

Georgia produkuje średnio ponad 130 milionów funtów brzoskwiń rocznie (około 60 tysięcy ton kilogramów). Wartość zbioru z 2021 roku była szacowana na prawie 85 milionów dolarów. 

Georgia jest trzecim największym producentem brzoskwiń w kraju, zgodnie z danymi z 2021 roku. Na drugim miejscu znajduje się Południowa Karolina, na pierwszym Kalifornia. Kalifornia produkuje 4 razy więcej zbiorów niż Georgia i Południowa Karolina łącznie.

Zbiory brzoskwiń wymagają pewnej liczby “godzin chłodnych” pomiędzy 32 a 45 stopniami Fahrenheita, które pozwalają wejść brzoskwiniom w stan spoczynku. W tym roku zbiory w Georgii nie miały wystarczającej liczby tzw. godzin chłodnych potrzebnych do prawidłowego wzrostu – rejon stanu Georgii doświadczył wysokich ciepłych temperatur w lutym. Problem został zaostrzony późnymi podwójnymi przymrozkami w marcu. Drzewka, które zaczęły kwitnąć już w marcu były bardzo wrażliwe na szkody wywołane zimnem. 

Brzoskwinie są zbierane raz w roku i po zasadzeniu zajmuje trzy do czterech lat, aż dojrzeją do zbiorów.

W ciągu ostatniej dekady w Georgii nie zaobserwowano tak wysokiej, bo aż 90 procentowej utraty zbiorów, w 2017 roku miała miejsce również dosyć wysoka, bo 80 procentowa utrata – podobnie, wywołana wiosennym przymrozkiem.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!