Turcja – jutro druga tura wyborów prezydenckich

0
Fot. NPR
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W Turcji wczoraj zakończyła się najostrzejsza kampania wyborcza w ostatnich latach. W niedzielę o prezydenturę w tym kraju walczyć będą obecny przywódca Recep Tayyip Erdogan oraz lider opozycji Kemal Kilicdaroglu. Wybory określane są mianem najważniejszych od początku XXI wieku.

Piątek był ostatnim dniem kampanii przed niedzielną drugą turą wyborów. Prezydent Recep Tayyip Erdogan zorganizował wielotysięczny wiec w rodzinnym Stambule. Przekonywał, że tylko on będzie skutecznym prezydentem, bo w parlamencie większość ma jego partia AKP.
“Oddamy nasz głos w przekonaniu, że władza wykonawcza i władza ustawodawcza będą pracować w harmonii. Czy możemy uniknąć chaosu? Tak, jeśli oddamy głosy na nas“ – mówił.

Lider opozycji Kemal Kilicdaroglu także przekonywał do oddania głosu na siebie i zapowiedział, że wyciągnie Turcję z kłopotów finansowych.
W pierwszej turze Kilicdaroglu uzyskał znacznie słabszy wynik niż się spodziewano. Przed wyborami spekulowano, że opozycja po raz pierwszy od dwóch dekad ma szansę odsunąć Erdogana od władzy. Teraz wszystko wskazuje jednak na ponowne zwycięstwo tureckiego prezydenta.

Turcja jest jednym z bliskowschodnich mocarstw i jednym z rozgrywających w konfliktach na Bliskim Wschodzie. To też kluczowy sojusznik w NATO, posiadający drugą armię w Sojuszu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!