Prezydent Iranu spotka się z prezydentem Syrii

2
248
Fot. The New Arab
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi uda się w środę z oficjalną wizytę do stolicy Syrii – Damaszku. Będzie to pierwsza wizyta prezydenta Iranu w Syrii od 12 lat.

Jak podała irańska państwowa agencja informacyjna IRNA, Ebrahim Raisi otrzymał oficjalne zaproszenie od syryjskiego prezydenta na “bardzo ważną” dwudniową wizytę. Powołując się na wypowiedź ambasadora Iranu w Syrii Hosseina Akbariego, agencja IRNA dodała, że “podróż Raisiego (…) jest bardzo ważna ze względu na zmiany i rozwój, które mają miejsce w regionie”.

Na stronie internetowej irańskiej agencji informacyjnej czytamy, że Prezydent Raisi będzie rozmawiał ze swoim syryjskim odpowiednikiem Baszarem al-Assadem na temat sposobów wzmocnienia współpracy strategicznej między Teheranem a Damaszkiem. Irański prezydent ma też wziąć udział w nadchodzących w Syrii obchodach “zwycięstwa w wojnie domowej rozpoczętej w 2011 roku”.

Islamska Republika Iranu i Syryjska Republika Arabska są bliskimi sojusznikami strategicznymi. republika Islamska udzieliła Syrii znaczącego wsparcia syryjskiemu rządowi podczas wojny domowej, w tym wsparcia logistycznego, technicznego i finansowego, a także umożliwiając szkolenie części syryjskich oddziałów bojowych. Iran postrzega przetrwanie syryjskiego rządu jako kluczowe dla swoich regionalnych interesów. W 2018 roku ministrowie obrony Syrii i Iranu podpisali porozumienie o współpracy wojskowej między dwoma krajami. 

W 2012 roku oficerowie Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej na czele z generałem Ghasemem Solejmanim odegrali decydującą rolę w obronie rządu Baszszara al-Asada podczas wojny domowej w Syrii, gdy wojska rządowe odniosły serię klęsk w walkach ze zbrojną opozycją. W 2014 Iran wzmocnił jeszcze swoją obecność w Syrii, kierując do udziału w wojnie domowej od 60 do ponad stu oficerów. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

2 COMMENTS

  1. Oczywiście, że się spotkają. Będą omawiać plan unicestwienia państwa Izrael. Mają ciche i życzliwe poparcie lewackich i komuno-faszystowskich elit w Europie i w USA. ONZ, wiele międzynarodowych organizacji (rzekomo walczących o pokój i prawa człowieka) a także administracja Bidena bezkrytycznie nadal finansują palestyński terroryzm, którego głównym celem jest zniszczenie państwa Izrael czyli mówiąc krótko nowy holocaust.

  2. Dzis 4/30 ogladalem wywiad Fareed Zakaria z premierem Izraela Netanyahu.
    Benjamin orzynajmniej 2 razy wspomnial, ze najwiekszym sojusznikiem Izraela jest USA.
    A niejaki Captive Mind twierdzi, ze USA chce zniszczyc panstwo Izrael, he, he…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!