Xi Jinping: “przygotowuję Chiny do wojny”

0
354
Fot. Sputnik/Mikhail Tereshchenko via REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Chiński przywódca Xi Jinping powiedział, że przygotowuje swój kraj do wojny, a świat “musi potraktować to poważnie”. Miesięcznik “Foreign Affairs” informuje, że takie oświadczenie padło z ust chińskiego przywódcy podczas dorocznego posiedzenia parlamentu ChRL i jego najwyższego politycznego organu doradczego.

Xi Jinping poruszył temat gotowości wojennej w czterech oddzielnych przemówieniach, a w jednym z nich powiedział swoim generałom, aby “walczyli odważnie”. Chiński rząd miał też zapowiedzieć zwiększenie budżetu na obronę o 7,2 procent. W ostatniej dekadzie wydatki Pekinu na armię się podwoiły. Rząd Państwa Środka planuje też zmniejszyć zależności kraju od importu zboża z zagranicy.

W ostatnich miesiącach Pekin ogłosił nowe przepisy dotyczące gotowości wojskowej. Wiadomo też o budowie nowych schronów przeciwbombowych w miastach po drugiej stronie Cieśniny Tajwańskiej oraz o utworzeniu nowych biur “Mobilizacji Obrony Narodowej” w całym kraju.

“Foreign Affairs” zwraca uwagę, że jest jeszcze za wcześnie, by z całą pewnością stwierdzić, co te wydarzenia oznaczają, ale – podkreśla – “konflikt nie jest ani pewny, ani nieunikniony”. “Coś się zmieniło w Pekinie, a politycy i liderzy biznesu na całym świecie nie mogą sobie pozwolić na ignorowanie tego. Jeśli Xi mówi, że przygotowuje się do wojny, głupotą byłoby nie wierzyć mu na słowo” – pisze wydanie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!