Rosja – zatrzymanie amerykańskiego dziennikarza

0
Fot. EMIL BOBYREV, AFP / LEHTIKUVA
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Moskiewski sąd aresztował dziennikarza “The Wall Street Journal” Evana Gerszkowicza na 1 miesiąc i 29 dni czyli do 29 maja. Prokuratura zarzuciła mu szpiegostwo. 

Rosyjska służba bezpieczeństwa zatrzymała w Jekaterynburgu amerykańskiego dziennikarza pod zarzutem szpiegostwa. Evan Gerszkowicz jest korespondentem “The Wall Street Jurnal”, akredytowanym przez rosyjski MSZ. To pierwszy przypadek zatrzymania przez FSB zagranicznego korespondenta. Między innymi, aby uniknąć takich sytuacji i fałszywych oskarżeń, większość światowych redakcji, w tym Polskie Radio wycofało swoich korespondentów już w pierwszych tygodniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Kremlowski reżim w marcu 2022 roku wprowadził wojenną cenzurę. Za podawanie informacji niewygodnych dla reżimu grozi do 15 lat pozbawienia wolności. Większość światowych redakcji, obawiając się fałszywych oskarżeń i represji wycofała swoich dziennikarzy z Rosji. W trzecim tygodniu wojny, jako jedni z ostatnich zachodnich dziennikarzy Moskwę opuścili korespondenci Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. 

Jak poinformowały rosyjskie media niezależne, zatrzymany amerykański korespondent The Wall Street Jurnal Evan Gerszkowicz zbierał na Uralu materiały dotyczące najemników z „Grupy Wagnera”. Reżim zarzuca mu zbieranie materiałów szpiegowskich dla Stanów Zjednoczonych. Jego macierzysta redakcja zaprzeczyła temu i przekazała w specjalnym komunikacie, że ma do niego pełne zaufanie i solidaryzuje się z zatrzymanym.

E.Gerszkowiczowi grozi do 20 lat więzienia.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!