USA – R.Fogiel: zabiegamy by nakreślić perspektywę czlonkostwa Ukrainy w NATO

0
Fot. Twitter: Radosław Fogiel
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel powiedział, że podczas szczytu w Wilnie, NATO powinno określić perspektywę przyjęcia Ukrainy do Sojuszu. Fogiel przebywa w Waszyngtonie, gdzie wraz ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy, Litwy, Czech i Hiszpanii spotykał się z przedstawicielami amerykańskiego rządu i parlamentu.

Radosław Fogiel powiedział, że w państwa Europy środkowo-wschodniej popierają członkostwo Ukrainy w NATO ale amerykańscy politycy i opinia publiczna musza jeszcze do tego dojrzeć. „Staramy się ten pomoc tutaj zaszczepić. Chcielibyśmy aby efektem wileńskiego szczytu Paktu było jasne nakreślenie perspektywy członkostwa Ukrainy w NATO” – powiedział Fogiel. Przewodniczący komisji spraw zagranicznych dodał, że obecnie członkostwo Ukrainy w NATO nie wydaje się już niemożliwe, choć będzie to wymagało dużo pracy, tak jak dużo wysiłku wymagało przyjęcie do NATO Polski czy Krajów Bałtyckich. Dodał, że tylko członkostwo Ukrainy w NATO może powstrzymać Rosję przed eskalacją jej imperialnych dążeń. Przypomniał, że podpisywane z Rosją umowy, na przykład Memorandum Budapesztańskie z 1994 roku, pozostały zapisami na papierze.

Podczas wizyty w Waszyngtonie przewodniczący komisji spraw zagranicznych Polski, Ukrainy, Litwy, Czech i Hiszpanii wzięli także udział w Konferencji Kalinowskiego na temat sytuacji na Białorusi. Fogiel powiedział, że wśród białoruskiej opozycji panuje przekonanie, że zwycięstwo Ukrainy może wesprzeć dążenia wolnościowe Białorusi. „Perspektywa zwycięstwa Ukrainy może być istotna dla Bialorusi. Jeśli uda sie pokonać Rosję to reżim Łukaszenki może zadrżeć w posadach” – stwierdził.

Radosław Fogiel powiedział, że rok po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji zwycięstwo Ukrainy wydaje się możliwe. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!