Leroy Merlin chce wycofać się z Rosji

0
230
Fot. The Moscow Times/TASS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Francuska sieć Leroy Merlin poinformowała, że zamierza wycofać się z rosyjskiego rynku. Po inwazji Rosji na Ukrainę ta firma, w przeciwieństwie do wielu innych przedsiębiorstw, nie wycofała się z Rosji. Twierdziła, że musi zapewnić klientom dostęp do asortymentu, a pracownikom zagwarantować utrzymanie miejsc pracy. Ukraina oskarżała Leroy Merlin o wspieranie rosyjskich działań wojennych.

Teraz spółka macierzysta Leroy Merlin, Adeo, zapowiedziała przekazanie kontroli nad Leroy Merlin lokalnemu kierownictwu w Rosji. Adeo przekazało, że powinno to pozwolić “zachować miejsca pracy 45 tysięcy pracowników i zapewnić utrzymanie działalności firmy w służbie” ludziom.

“Proces jest wynikiem prac rozpoczętych kilka miesięcy temu zgodnie z międzynarodowymi regulacjami” – podała spółka, zaznaczając, że transakcja wymaga zgody rosyjskich władz.

Anonimowy przedstawiciel kierownictwa Leroy Merlin, cytowany przez francuskie media, przyznał, że nie wie, jaka będzie reakcja rosyjskich władz. Zauważył, że “inne firmy, takie jak Danone czy Schneider, prosiły o podobne przekazanie kontroli nad biznesem i czekały na odpowiedź miesiącami”.

Adeo zapowiedziało w ubiegłym roku, że wstrzyma nowe inwestycje w Rosji. Zastrzegało jednocześnie, że jakiekolwiek jawne odejście od istniejących zobowiązań naraziłoby ją na ryzyko wywłaszczenia przez władze rosyjskie.

Leroy Merlin był obecny na rosyjskim rynku od 18 lat. Jest jednym z największych zagranicznych pracodawców. Rosja była dla firmy największym rynkiem zagranicznym. Sieć miała w tym kraju 113 sklepów. Rosyjski rynek zapewniał firmie 20 procent ogólnych przychodów.
Rodzina Mulliez, która jest właścicielem Leroy Merlin, posiada w swoim inwentarzu również kilka innych dużych sieci handlowych, między innymi supermarkety Auchan i sklepy sportowe Decathlon.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!