Rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze

0
268
Fot. Facebook: Fifa World Cup
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Ceremonią otwarcia na 60-tysięcznym stadionie Al Bayt, oddalonym 40 kilometrów na północ od stolicy kraju Dohy, rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze. Obiekt jest nazwany na cześć namiotów używanych przez nomadów w Zatoce Perskiej. Podczas turnieju na ośmiu stadionach zostaną rozegrane 64 mecze.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej tradycyjnie inauguruje pokaz przygotowany przez organizatorów. Wśród artystów, którzy się zaprezentują, ma być katarski piosenkarz Fahad Al-Kubaisi oraz wokalista Jungkook z koreańskiego zespołu BTS. 

Już za chwilę na murawę w meczu otwarcia wyjdą piłkarze Kataru oraz Ekwadoru. Jednym z arbitrów VAR będzie Polak – Tomasz Listkiewicz, syn byłego prezesa PZPN i także sędziego.

Polacy znaleźli się w grupie C. Pierwszy mecz rozegrają we wtorek 22 listopada, ich rywalem będzie Meksyk. Bilans dotychczasowych ośmiu meczów piłkarskich między reprezentacjami Polski i Meksyku, to trzy zwycięstwa Biało-Czerwonych, dwa remisy i trzy porażki. Bramki: 9-13 na niekorzyść naszej reprezentacji. 

Mundial w Katarze to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie i pierwszy w kraju islamskim. Jest to też pierwszy mundial, który rozgrywany jesienią. To również ostatni mundial, w którym wezmą udział 32 drużyny. Na następnych mistrzostwach w 2026 roku liczba drużyn zostanie powiększona do 48. 

Katar został wybrany na gospodarza turnieju 2 grudnia 2010. Do organizacji mistrzostw kandydowały także: Australia, Japonia, Korea Południowa i Stany Zjednoczone.

Wybór wywołał kontrowersje. W 2013 roku francuski magazyn “France Football” opublikował raport z wynikami dziennikarskiego śledztwa, w którym ujawniono kulisy przyznania Katarowi organizacji Mistrzostw Świata w 2022 roku. Zdaniem dziennikarzy katarscy szejkowie “kupili” prawa do organizacji mistrzostw m.in. za obietnice zainwestowania w klub piłkarski Paris Saint-Germain.

Obawy budziły też kwestie obyczajowe. Dwa dni temu FIFA potwierdziła prohibicję na stadionach mistrzostw świata w Katarze. Po dyskusjach między władzami kraju-gospodarza i FIFA podjęto decyzję o sprzedaży napojów alkoholowych jedynie w strefach kibica, innych miejscach dla fanów i licencjonowanych obiektach. Punkty sprzedaży piwa, które były rozlokowane na stadionach, zostaną usunięte. Kibicom na stadionach nadal będzie sprzedawane piwo bezalkoholowe. Jedynym miejscem, gdzie na stadionie będzie można kupić alkohol, będą loże, których cena zaczyna się od 22 i pół tysiąca dolarów.

Fani piłki nożnej będą mogli kupić piwo w strefach kibica w Dosze, ale dopiero od 18.30 i to tylko cztery kufle na raz. Ponadto w hotelach i restauracjach posiadających licencje. Kibice będący pod wpływem alkoholu będą przewożeni do specjalnych stref na pustyni, gdzie mają trzeźwieć.  

Podczas rozmów przed mistrzostwami w Katarze, władze tego konserwatywnego muzułmańskiego kraju, miały akceptować złagodzenie przepisów odnośnie alkoholu. Ostatecznie jednak postawiły na swoim. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!