Chińskie media o wizycie Scholza

0
191
Fot. dw.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Relacje Chin i Niemiec powracają do „normalnego” stanu – pisze propagandowy chiński dziennik „Global Times” komentując oficjalną wizytę kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Pekinie i spotkanie z Xi Jinpingiem. Z ust obydwu polityków popłynęły deklaracje o zacieśnieniu współpracy. Scholz był pierwszym przywódcą państwa z grupy G7, który od początku pandemii koronawirusa odwiedził Pekin. 
„Global Times” pisze, że Chiny i Niemcy to państwa mające wpływ na wydarzenia odpowiednio w Azji i Europie, a ich współpraca jest niezbędna dla stabilności światowej gospodarki i bezpieczeństwa. Chiński dziennik zaznacza, że obydwaj przywódcy poruszyli temat „kryzysu ukraińskiego” jak chińska propaganda określa rosyjską wojnę na Ukrainie. Scholz i Xi sprzeciwili się wykorzystywaniu zagrożenia użyciem broni nuklearnej.

„Global Times” zwraca uwagę, że kanclerz Scholz krytykowany był w Europie za decyzję o wyjeździe do Chin. Komentator dziennika przekonuje, że „zwykli” Niemcy i Chińczycy nie są przeciwni współpracy obu państw. Tych, którzy krytykowali podróż Scholza określa minem „geopolitycznych manipulatorów z Waszyngtonu”.

Autor komentarza redakcyjnego przypomina, że poprzednia kanclerz Angela Merkel odwiedziła Chiny dwunastokrotnie i gdyby nie pandemia – Olaf Scholz odwiedziłby Chiny już wcześniej. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!