Scope Ratings: jest mało prawdopodobne, że gospodarka Rosji wróci do poziomu sprzed wojny

0
104
Rosja rubel
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Europejska agencja ratingowa Scope Ratings oceniła, że jest mało prawdopodobne, iż gospodarka Rosji wróci w obecnej dekadzie do poziomu sprzed wojny. Według przytoczonych w raporcie danych, do końca 2023 roku PKB Rosji wyniesie około 8 procent mniej niż w 2021. Dodatkowo według prognoz, po 2023 roku potencjalny wzrost PKB spadnie do 1-1,5 procent rocznie, a przed wojną wynosił on 1,5-2 procent rocznie.

„Rząd rosyjski, wspomagany przez Bank Rosji, wykorzystał nadzwyczajne dochody z eksportu, aby złagodzić natychmiastowe skutki ekonomiczne skutki wojny na Ukrainie i sankcji, ale perspektywy długoterminowe uległy pogorszeniu” – powiedział analityk Scope Ratings Levon Kameryan. 

Jeśli chodzi o sektor prywatny, to tylko w pierwszym kwartale 2022 roku odpłynęło z Rosji ponad 64 miliardy dolarów, czyli około cztery razy więcej kapitału niż w tym samym kwartale ubiegłego roku. Raport Scope Ratings przewiduje także, że w tym roku na pewno wycofa się z Rosji więcej kapitału niż 152 miliardy dolarów wycofane w 2014 roku, kiedy Rosja dokonała aneksji Krymu. 

Zdaniem analityków za stan rosyjskiej gospodarki odpowiadają wojna na Ukrainie, sankcje, ograniczony dostęp do zachodniej technologii, odpływ kapitału, brak jakiejkolwiek znaczącej restrukturyzacji gospodarczej i negatywne trendy demograficzne.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!