Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Przekonania

0
113
Fot. przemysl.pl
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Na coraz gorszą sytuację chrześcijan w krajach afrykańskiego Sahelu zwraca uwagę Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Przekonania. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 28 maja 2019 roku.

Jak wskazuje Pomoc Kościołowi w Potrzebie, chrześcijanie w krajach tej części Afryki, jak Mali, Niger, Nigeria, czy Burkina Faso praktykują swoją wiarę w podziemiu. “Nieustannym zagrożeniem są islamskie komórki terrorystyczne” – mówi dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ks. profesor Waldemar Cisło. “W Ugandzie do niższego seminarium włamała się pewnego razu banda i porwała 16 chłopaków, są potem rozwożeni po całym kraju. Następnie są zawożeni do swoich wiosek i przez przystawienie karabinu do skroni zmuszani do zabicia kogoś. Potem zostaje im jedynie życie w tej grupie terrorystycznej” – opowiada kapłan.

Wiele ofiar przemocy religijnych ekstremistów musiało uciekać z rodzinnych stron. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie szacuje, że w 12 krajach afrykańskich przesiedlonych jest obecnie ponad 15 milionów ludzi. “W Nigerii od początku roku porwano co najmniej 18 księży, z których czterech zostało zamordowanych” – mówi ksiądz Andrzej Paś ze Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. “Ten region jest w pewnym sensie w permanentnej wojnie, plemiennej i religijnej. My jako stowarzyszenie niesiemy pomoc wspólnotom chrześcijańskim na całym świecie, ale ważne jest też, by dawać im głos i sprawiać, by usłyszano o tych krwawych prześladowaniach” – zaznacza.

Organizacja wskazuje też na wzrost ataków na tle religijnym w Ameryce Łacińskiej, na czele z Nikaraguą. W ciągu niespełna czterech lat Kościół katolicki doświadczył tam ponad 190 ataków i profanacji, w tym podpalenia katedry w Managui, zamachów na duchownych, zamknięcia katolickich mediów i wydalenia Misjonarek Miłości Matki Teresy. “W krajach takich jak Meksyk i Kolumbia, a także w Argentynie i Chile, grupy ekstremistyczne starają się uciszyć głosy przywódców Kościoła i ograniczyć swobodne wyrażanie się grup wyznaniowych na forum publicznym” – czytamy w oświadczeniu, opublikowanym dziś przez stowarzyszenie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!