Unia Europejska rozważa szkolenie ukraińskich żołnierzy

0
148
UE Unia Europa
Fot. REUTERS/Yves Herman
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że w przyszłym tygodniu państwa unijne zajmą się sprawą przeprowadzenia ewentualnej misji szkoleniowej dla ukraińskich żołnierzy w jednym z krajów członkowskich sąsiadujących z Ukrainą.

Borrell zaznaczył, że propozycja ma zostać omówiona na nieformalnym spotkaniu ministrów obrony państw UE, które odbędzie się w przyszłym tygodniu w Pradze. Podkreślił, że w obecnej sytuacji, gdy wojna może jeszcze potrwać, rozsądnym rozwiązaniem jest nie tylko świadczenie pomocy materiałowej dla Ukrainy, lecz także pomoc w szkoleniu i organizacji armii tego kraju. Szef unijnej dyplomacji nie podał szczegółów tej propozycji, przyznał jednak, że liczy na jej przyjęcie.

W lutym tego roku, na krótko przed rosyjską napaścią, w Unii Europejskiej udało się uzgodnić warunki przeprowadzenia misji szkoleniowej dla ukraińskiej armii. Od tamtego czasu, głównie z powodu wojny, rozmowy utknęły w miejscu.

Od 24 lutego, czyli od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Unia Europejska uruchomiła środki w wysokości 2,5 miliarda euro, za które kupowany jest sprzęt wojskowy, przekazywany potem Ukraińcom.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!