Świat

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Przekonania

22/08/2022 0 komentarzy

Na coraz gorszą sytuację chrześcijan w krajach afrykańskiego Sahelu zwraca uwagę Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Przekonania. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 28 maja 2019 roku.

Jak wskazuje Pomoc Kościołowi w Potrzebie, chrześcijanie w krajach tej części Afryki, jak Mali, Niger, Nigeria, czy Burkina Faso praktykują swoją wiarę w podziemiu. “Nieustannym zagrożeniem są islamskie komórki terrorystyczne” – mówi dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ks. profesor Waldemar Cisło. “W Ugandzie do niższego seminarium włamała się pewnego razu banda i porwała 16 chłopaków, są potem rozwożeni po całym kraju. Następnie są zawożeni do swoich wiosek i przez przystawienie karabinu do skroni zmuszani do zabicia kogoś. Potem zostaje im jedynie życie w tej grupie terrorystycznej” – opowiada kapłan.

Wiele ofiar przemocy religijnych ekstremistów musiało uciekać z rodzinnych stron. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie szacuje, że w 12 krajach afrykańskich przesiedlonych jest obecnie ponad 15 milionów ludzi. “W Nigerii od początku roku porwano co najmniej 18 księży, z których czterech zostało zamordowanych” – mówi ksiądz Andrzej Paś ze Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. “Ten region jest w pewnym sensie w permanentnej wojnie, plemiennej i religijnej. My jako stowarzyszenie niesiemy pomoc wspólnotom chrześcijańskim na całym świecie, ale ważne jest też, by dawać im głos i sprawiać, by usłyszano o tych krwawych prześladowaniach” – zaznacza.

Organizacja wskazuje też na wzrost ataków na tle religijnym w Ameryce Łacińskiej, na czele z Nikaraguą. W ciągu niespełna czterech lat Kościół katolicki doświadczył tam ponad 190 ataków i profanacji, w tym podpalenia katedry w Managui, zamachów na duchownych, zamknięcia katolickich mediów i wydalenia Misjonarek Miłości Matki Teresy. “W krajach takich jak Meksyk i Kolumbia, a także w Argentynie i Chile, grupy ekstremistyczne starają się uciszyć głosy przywódców Kościoła i ograniczyć swobodne wyrażanie się grup wyznaniowych na forum publicznym” – czytamy w oświadczeniu, opublikowanym dziś przez stowarzyszenie.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
30 Dec
NEWS
Sąd przedłużył o 3 miesiące areszt dla Janusza Palikota
30 Dec
NEWS
Ukraina - niemal 200 ataków na froncie
30 Dec
NEWS
Płd. Korea: nakaz aresztowania byłego prezydenta
28 Dec
NEWS
Elon Musk z poparciem dla AfD w artykule gościnnym dla niemieckiej gazety
28 Dec
NEWS
Niemcy: 15-latek planował zamach na kościół
27 Dec
NEWS
Naukowcy odkryli nowy gatunek śledzia w Bałtyku
27 Dec
NEWS
Putin odrzucił propozycję odroczenia członkostwa Ukrainy w NATO
26 Dec
NEWS
J. Biden zapowiada zwiększenie dostaw broni na Ukrainę
26 Dec
NEWS
UNICEF alarmuje: głód, choroby i fatalne warunki zagrażają ludziom w Strefie Gazy
26 Dec
NEWS
Polska: policja zatrzymała wczoraj 172 nietrzeźwych kierowców
24 Dec
NEWS
Hawaje: wybuch wulkanu Kilauea
24 Dec
NEWS
Na Morzu Śródziemnym zatonął rosyjski statek towarowy
21 Dec
NEWS
Rada Edukacji Chicago głosuje za zwolnieniem dyrektora generalnego CPS
21 Dec
NEWS
Zełenski spotkał się z szefem CIA
21 Dec
NEWS
Brazylia - co najmniej 32 osoby zginęły w wypadku autobusu
21 Dec
NEWS
Chicago: 23-latek zginął w strzelaninie na południu miasta
down
Najnowsze Wiadomości
WIGILIA DLA SAMOTNYCH I BEZDOMNYCH 2024
Kiermasz Świąteczny Związku Podhalan
Świąteczne msze w parafii św. Jacka w Chicago